Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve vědě se škrtat nebude, Akademie si ale pohorší

Věda

  18:49
PRAHA - Celkový rozpočet na výzkum zůstane příští rok zhruba stejný jako letos. Akademie věd však musí počítat se škrty ve výši asi 300 milionů.

Jak se vyrovnáme se škrty? Takové úvahy se asi honí hlavou předsedy Akademie Jiřího Drahoše foto: Lidové noviny

Peníze, která dává český stát na vědu, měly v následujících letech postupně narůstat: V roce 2011 na 26,6 miliard korun. Jenže se začalo šetřit a optimistický scénář se kvůli škrtům bohužel nenaplní.

Dobrou zprávou však je, že množství peněz určených na vědu neklesne, dokonce mírně vzroste. "Celkový objem prostředků zůstane zachován," slíbil včera v noci na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Místo letošních 25,4 miliard se bude rozdělovat 25,9 miliardy.

Akademie věd si však i přesto pohorší. Letos hospodařila s rozpočtem 5,15 miliardy a v roce 2011 musí vystačit jen s 4,864 miliardy. Kdyby ovšem vláda postupovala podle scénáře, který škrtá všem stejně, byla by na tom Akademie ještě hůř. To si ostatně přála i Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která kvůli rozpočtu sešla mimořádně minulý pátek.

Akademie věd si výrazně pohoršila po zavedení nové a mnohými kritizované metodiky hodnocení vědeckých výsledků. Výzkumníci kvůli ní neváhali vyjít do ulic.

Kromě 100 milionového bonusu pro Akademii se určitého přilepšení oproti původnímu rozpočtovému plánu dočká ještě výzkum na vysokých školách. Tomu vláda "přiklepla" navíc 300 milionů.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat