Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve vědě se škrtat nebude, Akademie si ale pohorší

Věda

  18:49
PRAHA - Celkový rozpočet na výzkum zůstane příští rok zhruba stejný jako letos. Akademie věd však musí počítat se škrty ve výši asi 300 milionů.

Jak se vyrovnáme se škrty? Takové úvahy se asi honí hlavou předsedy Akademie Jiřího Drahoše foto: Lidové noviny

Peníze, která dává český stát na vědu, měly v následujících letech postupně narůstat: V roce 2011 na 26,6 miliard korun. Jenže se začalo šetřit a optimistický scénář se kvůli škrtům bohužel nenaplní.

Dobrou zprávou však je, že množství peněz určených na vědu neklesne, dokonce mírně vzroste. "Celkový objem prostředků zůstane zachován," slíbil včera v noci na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Místo letošních 25,4 miliard se bude rozdělovat 25,9 miliardy.

Akademie věd si však i přesto pohorší. Letos hospodařila s rozpočtem 5,15 miliardy a v roce 2011 musí vystačit jen s 4,864 miliardy. Kdyby ovšem vláda postupovala podle scénáře, který škrtá všem stejně, byla by na tom Akademie ještě hůř. To si ostatně přála i Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která kvůli rozpočtu sešla mimořádně minulý pátek.

Akademie věd si výrazně pohoršila po zavedení nové a mnohými kritizované metodiky hodnocení vědeckých výsledků. Výzkumníci kvůli ní neváhali vyjít do ulic.

Kromě 100 milionového bonusu pro Akademii se určitého přilepšení oproti původnímu rozpočtovému plánu dočká ještě výzkum na vysokých školách. Tomu vláda "přiklepla" navíc 300 milionů.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat