Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve vědě se škrtat nebude, Akademie si ale pohorší

Věda

  18:49
PRAHA - Celkový rozpočet na výzkum zůstane příští rok zhruba stejný jako letos. Akademie věd však musí počítat se škrty ve výši asi 300 milionů.

Jak se vyrovnáme se škrty? Takové úvahy se asi honí hlavou předsedy Akademie Jiřího Drahoše foto: Lidové noviny

Peníze, která dává český stát na vědu, měly v následujících letech postupně narůstat: V roce 2011 na 26,6 miliard korun. Jenže se začalo šetřit a optimistický scénář se kvůli škrtům bohužel nenaplní.

Dobrou zprávou však je, že množství peněz určených na vědu neklesne, dokonce mírně vzroste. "Celkový objem prostředků zůstane zachován," slíbil včera v noci na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Místo letošních 25,4 miliard se bude rozdělovat 25,9 miliardy.

Akademie věd si však i přesto pohorší. Letos hospodařila s rozpočtem 5,15 miliardy a v roce 2011 musí vystačit jen s 4,864 miliardy. Kdyby ovšem vláda postupovala podle scénáře, který škrtá všem stejně, byla by na tom Akademie ještě hůř. To si ostatně přála i Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která kvůli rozpočtu sešla mimořádně minulý pátek.

Akademie věd si výrazně pohoršila po zavedení nové a mnohými kritizované metodiky hodnocení vědeckých výsledků. Výzkumníci kvůli ní neváhali vyjít do ulic.

Kromě 100 milionového bonusu pro Akademii se určitého přilepšení oproti původnímu rozpočtovému plánu dočká ještě výzkum na vysokých školách. Tomu vláda "přiklepla" navíc 300 milionů.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat