Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Virginii se objevil invazivní druh asijské ploštěnky

Věda

  5:10
NEW YORK - Obyvatele amerického státu Virginie vyděsil podivný had, k jehož odchycení přivolali úředníky z místního odboru pro správu a kontrolu přírody. Ti zjistili, že nejde o hada, ale potenciálně větší hrozbu - invazivní suchozemskou ploštěnku, jejímž původním domovem jsou převážně tropy a subtropy jihovýchodní Asie, napsal server Science Times.

Ve Virginii se objevil invazivní druh asijské ploštěnky foto: YouTube

Tento červu podobný tvor je dlouhý asi 25-30 centimetrů, má typickou zploštělou hlavu do stejného tvaru jako žralok kladivoun, a je hermafrodit, což znamená, že má samčí i samičí pohlavní ústrojí. Navíc se o něm dá s trochou nadsázky říci, že je téměř nesmrtelný.

Podle serveru LiveScience mají ploštěnky mimořádnou schopnost regenerace - pokud jsou nasekány na kousky, dorostou z nich noví jedinci, a to i v případě, že tyto kousky tvoří pouhou jednu třísetinu původního těla.

Jedovaté sousto

Ve Virginii se tento invazivní druh objevil poprvé, ale podle texaského Ústavu invazivních druhů se ploštěnky patrně dostávají do USA během posledních desítek let prostřednictvím obchodu se zahradnickými potřebami. Jde o invazivní druh, který představuje hrozbu pro rovnováhu ekosystému; ploštěnky se krmí žížalami, které jsou životně důležité pro kypření a hnojení půdy.

Ploštěnky navíc nejsou jedlé pro potenciální predátory. Mají v těle škodlivé toxiny, které používají i při lovu kořisti. Jde o nervový jed zvaný tetrodotoxin, který mají v těle také ryby čtverzubci, chobotnice kroužkované a mlokovitý obojživelník taricha zrnitá. Ploštěnky jsou zatím jediným druhem suchozemského bezobratlého živočicha, u kterého vědci tetrodotoxin objevili.

Autor:
Témata: Virginie, Asie, USA, YouTube

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.