Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědce straší metanové bubliny

Metanový koloběh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metanový koloběh. | foto: koláž Šimon LNLidové noviny

Oteplení polárních vod zrychlilo uvolňování metanu, dosud uvězněného v ledu. Chmurné předpovědi klimatologů, varujících před nebezpečnou dynamikou globálního oteplování, se zřejmě naplňují.

Unorských břehů zaznamenaly sonary britsko-německého výzkumného týmu stovky proudů bublin unikajících z mořského dna. Analýza odebraných vzorků ukázala, že bubliny obsahují z větší části metan. Plyn se uvolňuje z hloubky 150 až 400 metrů. Fakt, že metan uniká i z větších hloubek než dřív, experty znepokojuje. Může totiž znamenat, že začala působit kladná zpětná vazba, která by mohla značně ovlivnit klima na celém světě.

Proč vědci věnují takovou pozornost metanu? Hlavním důvodem je to, že jde o skleníkový plyn, mnohonásobně silnější než oxid uhličitý. Metan, nejjednodušší uhlovodík, se ve značném množství vyskytuje v biosféře, ovšem ještě několikrát víc se ho nachází v ložiskách ropy a zemního plynu, v půdě a ve formě tzv. hydrátu metanu.

Právě poslední formy, která v sobě ukrývá celkově na 1200 gigatun metanu, se týká objev vědců z National Oceanography Centre v Southamptonu, spolupracujících s experty z University of Birmingham, Royal Holloway London a německého institutu IFM-Geomar. Hydrát metanu vypadá jako obyčejný led, ale zachycený metan způsobuje, že jde o hořlavou látku. Potenciálně by mohlo jít o důležitou surovinu, nyní se však ukazují jeho nebezpečnější rysy.

Taje v čím dál větší hloubce
Hydrát vznikl rozkladem organických látek, především planktonu, v prostředí bez kyslíku. Obvykle se tvoří při teplotách kolem nuly, vysoký tlak však způsobí, že může vzniknout - a přetrvat - i při vyšších teplotách. Před třiceti lety byl hydrát metanu od hloubky 360 metrů stabilní. Nyní se tato hranice posunula ke 400 metrům pod hladinou. Za třicet let se teplota vody u Špicberk zvýšila o jeden stupeň Celsia.

Velká část metanu naštěstí ve vodě reaguje s kyslíkem. Vědcům se napoprvé nepodařilo pozorovat, že by se bubliny dostaly až k hladině, ale upozorňují, že to neznamená, že by se do atmosféry nedostal žádný metan. V nejhorším možném scénáři by tento metan přispěl ke skleníkovému efektu, následné zvýšení teploty by způsobilo další tání hydrátu metanu a cyklus by se opakoval. "Kdyby se tento proces odehrával podél celého arktického kontinentálního šelfu, znamenalo by to, že se každoročně uvolní desítky milionů tun metanu, což odpovídá 5-10 procentům produkovaným všemi ostatními přírodními zdroji," říká hlavní autor studie Graham Westbrook.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!