Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědce zaskočil záhadný sliz z Aljašky

Věda

  16:00
ALJAŠKA - Fotografie záhadného oranžového slizu, který se minulý týden nečekaně objevil u jedné z odlehlých vesnic na pobřeží Aljašky, se staly v posledních dnech předmětem spekulací řady světových médií.

Na fotografii by mohla být vajíčka korýšů.

Nyní vědci našli snad konečně vysvětlení: oranžovou skvrnu tvoří miliony vajíček mikroskopických rozměrů. Záhada ale ještě nebyla zcela vyřešena. Experti totiž netuší, jakému druhu vajíčka patří a jak se do oblasti vlastně dostala, píše dnes agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ O VESMÍRNÉ ZÁSOBÁRNĚ VODY

Odborníci z amerického Národní úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) předpokládají, že by se mohlo jednat o vajíčka či embrya některého druhu korýšů. Jasno ale zatím nemají ani v tom, zda jsou vajíčka jedovatá, což znepokojuje 374 obyvatel eskymácké obce Kivalina ležící na okraji dvanáctikilometrového útesu na severozápadním pobřeží Aljašky. Minulý týden místní lidé našli v moři ojediněle uhynulé ryby, což původně vyvolalo obavy, zda oranžová skvrna nepochází z nedalekého ropného vrtu.

Další problém činí ubývající zásoby pitné vody vesnice. Oranžový povlak byl totiž zaznamenán nejen v téměř kilometr široké a deset kilometrů dlouhé mořské laguně, ale i v řece Wulik, v jezerech, kalužích, na střechách či v sudech a kbelících na zachytávání dešťové vody, které jsou rozestavěny po celé vsi.

Křišťálová lupa 2011

Vzorky slizu, jenž se po uschnutí mění v prášek a který podle místní představitelky Janet Mitchellové z laguny mezitím téměř zmizel, již byly odeslány do laboratoře NOAA ve městě Charleston v Jižní Karolíně k podrobné analýze a do institutu mořské vědy při Aljašské státní univerzitě ve Fairbanksu. Podle radní Frances Douglasové jsou v okolí Kivaliny "tisíce litrů vajíček".

Ani stařešinové osady nic takového z minulosti nepamatují, prohlásila Douglasová, která v Kivalině žije 44 let. Sama podezírá z nezvyklého jevu globální oteplování. Z dětství si totiž pamatuje podstatně nižší teploty. "Klimatické změny mohou způsobit ledasco," konstatuje.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat