Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci analyzují DNA ostatků, které prý patří yettimu

Věda

  7:00
LONDÝN - Britsko-švýcarský tým bude analyzovat DNA z ostatků, které by mohly pocházet od tvorů, o nichž se hovoří v legendách několika světových kultur. Nejznámějším je himálajský sněžný muž yetti.

Mezi zkoumanými vzorky budou vlasy, kosti a další materiál, který zatím shromáždil švýcarský biolog Michel Sartori.

Fenomén yetii

Na údajného sněžného muže yettiho upozornila expedice britského horolezce Erika Shiptona na Mount Everest z roku 1951. Fotografie obřích stop ve sněhu přiživily spekulace o himálajských tvorech, o nichž věda neví. Od té doby mnoho údajných očitých svědků na celém světě tvrdilo, že podobné tvory zahlédli.

Mnoho kultur zná legendy o vlasatých a chlupatých bytostech podobných člověku či lidoopům. Většinou se skrývají v divočině, a proto je málokdo viděl.

Yetti neboli migoj

Tito velcí humanoidní tvorové jsou v Himálaji známí jako yetti nebo migoj, v Severní Americe mají bigfoota nebo saskače, na Kavkaze alamastyho, na Sumatře orangpendeka. Je jich však mnohem víc.

Vědci se nyní rozhodli, že s pomocí moderních vědeckých technik poprvé podrobí zkoumání vzorky, které údajně pocházejí z těchto tvorů. "Je to oblast, do níž se každý seriózní vědec pouští s určitými obavami. Je plná výstředních a naprosto scestných zpráv," říká jeden z iniciátorů projektu Bryan Sykes z Oxfordské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci chtějí využít poslední poznatky z oblasti genetické analýzy a výsledky pak otisknout v prestižních odborných časopisech. "Byly provedeny testy DNA na údajných sněžných mužích a jim podobných, ale technologie testování, zvláště vlasů, se mezitím hodně zlepšily díky pokroku v soudním lékařství," řekl Sykes agentuře Reuters.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat