130 let
Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry převzal Prémii Otto Wichterleho z rukou...

Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry převzal Prémii Otto Wichterleho z rukou šéfky Akademie věd Evy Zažímalové. | foto: Petr Topič, MAFRA

‚Chová se podobně jako chřipka?‘ Vědci budou zkoumat vliv počasí na covid-19, zapojí se i Česko

Věda
  •   10:19
Praha - Souvislosti nemoci covid-19 s počasím vrtají hlavou mnoha lidem. Jen málokteří mají příležitost podniknout vlastní zkoumání jako čerstvý nositel Prémie Otto Wichterleho Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry. Na podzim se spolu s ostatními kolegy z více než čtyřiceti zemí světa chystá porovnat data a zjistit, jak se s novým koronavirem vypořádat. „Budeme zkoumat vliv počasí na rozšíření pandemie v jednotlivých státech,“ potvrdil Lidovky.cz.

Tisíce lidí mohou mít kvůli koronavirové infekci trvale poškozené plíce, varují britští lékaři

Cílem výzkumu bude podle jeho slov na základě statistické analýzy dat modelovat vliv rozličných meteorologických prvků na šíření koronaviru. Vědci vycházejí z hypotézy, že nový koronavirus je velmi podobný chřipkovému viru. „Zároveň ale hraje roli mnoho dalších faktorů, a i čísla z některých zemí naznačují, že vliv počasí bude spíše nevýznamný,“ řekl Urban.

Proto budou vědci brát ohled také na různá opatření vlád, která se velmi liší stát od státu, a také například na to, že lidé před uzavřením hranic hodně volně cestovali. „Proto bude poměrně obtížné prokázat nějaký významný vliv počasí,“ přiznává.

Ne nepodstatné je podle něj i to, že v zimě pobývají lidé mnohem více uvnitř budov nebo v hromadných dopravních prostředcích a méně chodí ven než v létě. „To je věc, která také přispívá k šíření viru, stejně jako množství slunečního záření související s tvorbou vitaminu D, který výrazně přispívá k imunitě. Domnívám se, že ke zpomalení šíření koronaviru mohlo přispět i hezké a teplé počasí v dubnu,“ řekl Urban a dodal, že kvůli deštivému začátku léta se později může vyskytnout jedno či více několikadenních období s extrémně vysokými teplotami.

Prestižní ocenění

Prémii Otto Wichterleho, což je každoroční prestižní ocenění Akademie věd ČR (AV ČR) udělované od roku 2002 mladým výzkumníkům do 35 let, letos kromě Aleše Urbana získalo dalších 21 mužů a žen z celkem 39 nominovaných. Všichni dosáhli špičkových výsledků ve svých oborech v rámci živé i neživé přírody a společenských věd a zároveň se pyšní vědeckými tituly. Ocenění jim v úterý v Lannově vile v Praze předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

„Mnozí předchozí laureáti se velmi dobře uplatnili ve vědeckém světě,“ řekla šéfka akademie. K nim patří například biochemik Jan Konvalinka, fyzik Tomáš Jungwirth nebo chemici Pavel Jungwirth a Evžen Bouřa.

Otto Wichterle byl vynikající český vědec světového formátu, jenž mimo jiné vynalezl měkké kontaktní čočky. Po listopadu 1989 se stal prezidentem tehdejší Československé akademie věd.

Autor: Eva Presová
  • Vybrali jsme pro Vás