Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci hlásí senzaci. V jihoasijské džungli objevili nový druh gibona

Věda

  7:48
GÖTTINGEN (NĚMECKO) - Dosud neznámý druh gibona žijící v jihoasijské džungli popsali němečtí badatelé v odborném časopise Vietnamese Journal of Primatology. Biologové tohoto primáta nazvali Nomascus annamensis.

Gibon. foto: imgl.krone.at

"Tento objev je malou senzací," prohlásil podle serveru focus.de Lutz Walter z německého centra pro výzkum primátů v Göttingenu. Uvedl, že tito primáti žijí v těžko přístupné hornaté oblasti mezi Vietnamem, Laosem a Kambodžou. Právě nedostupnost jejich domoviny je podle Waltera důvodem, proč tento druh zůstával pro vědu až do této doby neznámý. Pozorováni prý byli již dříve, ale byli považováni za příslušníky jiného a již známého druhu gibona.

Předpoklad, že se jedná skutečně o samostatný druh, potvrdily podle německých expertů výsledky genetického výzkumu a analýzy "zpěvu" těchto gibonů. Pro gibony jsou typické hrdelní rezonanční vaky, díky kterým je jejich hlas slyšet na velké vzdálenosti. Typ a doba hlasového projevu, kterým si označují své teritorium, jsou všeobecně uznávaným nástrojem při určování jednotlivých druhů těchto primátů.

Nově popsaný druh, podobně jako ostatní giboni, patří mezi ohrožené živočichy. Vědci odhadují počet zástupců Nomascus annamensis asi na 100 jedinců.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!