Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci na Madagaskaru objevili chameleona o velikosti slunečnicového semínka. Jeho druh čelí odlesňování

Věda

  8:44
BERLÍN - Mezinárodní tým vědců objevil na Madagaskaru nový poddruh chameleona, který je velký asi jako slunečnicové semínko. Podle nich by mohlo jít o nejmenšího zástupce třídy plazů na světě. Informovala o tom agentura Reuters.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tadeáš Šíma

Tým výzkumníků z Německa a Madagaskaru objevil jednoho samečka a jednu samičku miniaturního poddruhu chameleona při expedici v severní části Madagaskaru. Poddruh pojmenovali Brookesia nana.

Sameček nanochameleona má tělo dlouhé jen 13,5 milimetru, čímž je nejmenším ze všech zhruba 11 500 známých druhů plazů, uvedla Zoologická státní sbírka v Mnichově. Jeho celková délka od hlavy po špičku ocasu je 22 milimetrů.

„Srovnání s 51 dalšími druhy chameleonů ukázalo, že nejmenší druhy mají v poměru k tělesné velikosti největší genitálie,“ uvedl Mark Scherz z Univerzity v Postupimi, který se na zkoumání chameleona podílel. „U nanochameleona činila jejich délka 18,5 procenta tělesné délky, což byla pátá nejvyšší hodnota ze všech zkoumaných druhů chameleonů,“ dodal.

Samička nově objeveného poddruhu je o něco větší než sameček. Tělo má dlouhé 19 milimetrů a celkem měří 29 milimetrů.

Dva jedinci různého pohlaví jsou jedinými známými zástupci druhu. „Navzdory velkému úsilí se nepodařilo nalézt další exempláře,“ uvedli vědci. Podle nich je ale nový druh úzce příbuzný s o něco větším chameleonem Brookesia micra, jehož objev byl ohlášen v roce 2012.

„Životní prostředí nanochameleona bohužel čelí odlesňování,“ uvedl další člen mezinárodního týmu Oliver Hawlitschek z univerzity v Hamburku. Oblast, ve které se nový chameleon Brookesia nana našel, ale podle něj před časem madagaskarské úřady začaly chránit. „Takže přežije,“ dodal vědec.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat