Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci na Srí Lance objevili pavouka velkého jako lidský obličej

Věda

  7:00
SRÍ LANKA - Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka, který je velký jako lidský obličej. Dosud neznámý jedovatý druh pojmenovali Poecilotheria rajaei.

Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka. foto: Pics: British Tarantula Society/ Ranil Nanayakkara

Jen nohy obří tarantule měří dvacet centimetrů. Pavouk má jedinečné žluté značení na končetinách a výrazný růžový pásek kolem těla. Nový druh byl nalezen ve válkou poničeném severu jihoasijské země vědci z organizace Sri Lanka's Biodiversity Education and Research (BER). Informaci o novém objevu vědců přinesl server new.sky.com.

Druh pavouka byl pojmenován Poecilotheria rajaei podle jména policejního důstojníka Michaela Rajakumara Purajaha, jenž vedl výzkumný tým přes nebezpečné džungle a oblast zmítanou občanskými nepokoji.

Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka.

Pavouk má jedinečné žluté značení na končetinách a výrazný růžový pásek kolem těla.

Pavouka jako první nalezl před třemi lety vesničan v Mankulamu, který zabil mužskou variantu druhu. Vědci si okamžitě uvědomili, že s podobným exemplářem se ještě nesetkali. Proto byla vyslána skupina, která měla za úkol najít jeho žijící příbuzné. Poecilotheria rajaei byl nakonec objeven v bývalém lékařském domě areálu vesnické nemocnice.

Spoluzakladatel BER Ranil Nanayakkara serveru wired.com řekl: "Místo nálezu je docela vzácné. Obecně dávají přednost starým stromům, ale vzhledem důsledku odlesňování a nedostatku vhodné lokality, hledají útočiště ve starých budovách."

Nanayakkara  se domnívá, že pavouk je příbuzný s třídou jihoamerického tarantule, která zahrnuje i druh Goliath bird-eater, jednoho z největších pavouků na světě. V jiné zprávě Nanayakkara uvedl, že žádná z tarantulí nalezená na Srí Lance nemá jed smrtící pro člověka. Nehledě na to by Poecilotheria rajaei měl být schopen zabíjet zvířata jako ještěrky, myši, malé ptáky a hady.

Autor: