Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli důkaz, že Mayové pobývali v posvátném Teotihuacánu

Věda

  6:13
MeXIKO - Mexičtí archeologové spolu s americkými a japonskými kolegy přinesli důkaz o vztazích mayské civilizace s vládci posvátného města Teotihuacán. Kontakt těchto dvou předkolumbovských kultur vědci předpokládali už dříve. Dosud se ale domnívali, že vztahy se odehrávaly jen na úrovni krátkých návštěv. Nyní mexický antropologický a historický institut oznámil, že Mayové v Teotihuacánu dlouhodobě pobývali.

Teotihuacán foto: Shutterstock

„Nález zbytků nástěnných maleb nám potvrdil, že přítomnost mayských elit v Teotihuacánu nebyla občasná, ale dlouhodobá,“ popsal objev japonský archeolog Saburó Sugijama, který na vykopávkách v Teotihuacánu pracuje téměř 40 let. Podle něj mayští umělci a mayští vysocí úředníci v posvátném městě žili a s místními vládci tam mimo jiné prováděli rituální obřady.

Teotihuacán, kam nyní jezdí turisté obdivovat majestátní pyramidu slunce (63 metrů vysoká o základně 222x225 metreů) a o něco menší pyramidu měsíce, leží asi 50 kilometrů severovýchodně od hlavního města Mexika. V době největšího rozkvětu (asi 6. století) měl Teotihuacán až 250.000 obyvatel a proslul jako posvátné město. Aztékové, kteří ho několik století po jeho úpadku osídlili, ho nazvali městem Bohů.

Mexičtí, japonští a američtí vědci zkoumali asi tisícovku keramických úlomků, na 500 fragmentů zdi s kresbami a rituální předměty, které našli v roce 2016 v Teotihuacánu. Mnohé z nich byly zdobeny mayským stylem.

Vědci už dříve předpokládali kontakty obou kultur, jejichž centra byla vzdálena více než tisíc kilometrů. Dedukovali to ze záznamů nalezených na území dnešní Guatemaly, kde se mayská civilizace rozvíjela. Dávní Mayové obývali zejména poloostrov Yucatán a části Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu a Belize. Historici se dosud domnívali, že se mayští vládci do Teotihuacánu vydávali jen na návštěvy, například proto, aby obdrželi insignie úřadu, obdobné papežským investiturám světských vládců Evropy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat