Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli na Sibiři 18 000 let staré štěně. Pravděpodobně jde o nejstaršího nalezeného psa

Věda

  12:06
MOSKVA - Tým ruských „lovců klů“ se před rokem vydal na Sibiř, kde chtěl v permafrostu najít pozůstatky mamutů z doby kamenné. Místo toho ale nalezl mrtvé štěně, které ve zmrzlé půdě leželo přibližně 18 000 let. Silné mrazy a led nedovolily jeho tělu, aby se rozložilo. Má perfektně zachovalé zuby, srst, ale i řasy. Štěně bylo asi dva měsíce staré, když zemřelo.

Nejstarší nalezené štěně. foto: Sergey Fedorov/NEFU

Badatelé zvíře našli v létě roku 2018 v trvale zamrzlé půdě poblíž řeky Indigirka, severovýchodně od Jakutska na Sibiři - města, které je považováno za nejchladnější na světě. Tělo díky mrazu zůstalo celé a zachovaly se z něho dokonce i chlupy, řasy, sametový čumák a tlapky. 

Nejstarší nalezené štěně.
Nejstarší nalezené štěně.

Nálezu v oblasti, kde se vyskytovali mamuti, vědci podle listu Moskovskij komsomolec zprvu nepřikládali žádný význam, domnívali se, že šlo o psa z předminulého století. Až později, s přispěním švédských expertů, se podařilo zjistit, o jaký unikát jde.

„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. Ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov. 

Pracovníci, kteří štěně zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň lze jméno chápat i jako otázku, zda jde o pozůstatky psa nebo vlka (dog or - pes nebo). Stejně dobře jako tělo je zachováno i DNA. Podle dosavadních výsledků testů Dogor vykazuje známky obou druhů, informuje deník Washington Post.

Příčina smrti štěněte zatím nebyla zjištěna. Podle jeho tělesné polohy je pravděpodobné, že před smrtí nebyl ve stavu tísně. 

Vědcům, kteří studují pozůstatky prehistorických zvířat, ruský Dálný východ v posledních letech odkryl mnohé poklady, a to i kvůli tání věčně zmrzlé půdy vlivem změn klimatu. Často tyto nálezy jako první objeví právě lovci mamutích klů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat