Badatelé zvíře našli v létě roku 2018 v trvale zamrzlé půdě poblíž řeky Indigirka, severovýchodně od Jakutska na Sibiři - města, které je považováno za nejchladnější na světě. Tělo díky mrazu zůstalo celé a zachovaly se z něho dokonce i chlupy, řasy, sametový čumák a tlapky.
Nálezu v oblasti, kde se vyskytovali mamuti, vědci podle listu Moskovskij komsomolec zprvu nepřikládali žádný význam, domnívali se, že šlo o psa z předminulého století. Až později, s přispěním švédských expertů, se podařilo zjistit, o jaký unikát jde.
„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. Ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov.
Pracovníci, kteří štěně zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň lze jméno chápat i jako otázku, zda jde o pozůstatky psa nebo vlka (dog or - pes nebo). Stejně dobře jako tělo je zachováno i DNA. Podle dosavadních výsledků testů Dogor vykazuje známky obou druhů, informuje deník Washington Post.
Příčina smrti štěněte zatím nebyla zjištěna. Podle jeho tělesné polohy je pravděpodobné, že před smrtí nebyl ve stavu tísně.
Vědcům, kteří studují pozůstatky prehistorických zvířat, ruský Dálný východ v posledních letech odkryl mnohé poklady, a to i kvůli tání věčně zmrzlé půdy vlivem změn klimatu. Často tyto nálezy jako první objeví právě lovci mamutích klů.