Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli v tělech delfínů u pobřeží Francie směsici chemikálií

Věda

  5:56
PAŘÍŽ - Delfíni žijící v Lamanšském průlivu jsou vystaveni směsici chemických látek, které se usazují v jejich tělech. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnili vědci po analýze vzorků z více než osmi desítek delfínů skákavých, informovala agentura AFP. V tělech mořských savců žijících u francouzského pobřeží se našla především zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB).

Skákající delfíni foto: Shutterstock

V Lamanšském průlivu žije podle odhadů asi 400 delfínů skákavých, podle AFP jde o jednu z posledních oblastí v Evropě, v níž tito kytovci žijí v tak velkém množství.

Vědci v rámci studie odebrali vzorky kůže a tuku 82 jedinců žijících u břehů Bretaně a Normandie, které testovali na přítomnost chemických látek. Z výsledků zveřejněných v časopise Scientific Reports vyplývá, že je v kůži delfínů vysoká koncentrace rtuti, v tuku naměřili výzkumníci vysokou koncentraci polychlorovaných bifenylů. V tuku navíc našli další průmyslové chemikálie, jako jsou dioxiny a různé druhy pesticidů.

Polychlorované bifenyly se využívaly u kondenzátorů a v hydraulických mechanismech nebo jako přísady do barev a maziv. Postupně se ale od jejich používání v 70. a 80. letech ustoupilo. Například v někdejším Československu byly zakázány v roce 1984. PCB se ale dále nacházejí v životním prostředí. Dřívější studie ukázaly, že mláďata delfínů mají kvůli těmto látkám menší šanci na to, že přežijí první rok života, uvedla AFP.

Vědci na základě své studie vyzvali k boji s „neviditelným“ problémem znečištění světových oceánů. Kvůli populaci delfínů skákavých by se měla podle nich zvlášť chránit také oblast u pobřeží Bretaně a Normandie.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat