Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli v Podyjí vzácný a ohrožený druh brouka

Vědci našli vzácný druh a ohrožený druh brouka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci našli vzácný druh a ohrožený druh brouka | foto: Národní park

ZNOJMO Přírodovědci objevili v Národním parku Podyjí velmi vzácného a silně ohroženého brouka - rýhonosce s latinským názvem Rhabdorrhynchus echii. Jde o živočicha, který žije na rostlině hadinec obecný a v Česlu ho lze najít ojediněle v nejjižnějších a nejsušších částech Moravy.

V Podyjí byl nalezen poprvé, řekl Robert Stejskal ze správy parku. Nález podle něj nepřímo potvrzuje oteplování klimatu v České republice. V Čechách byl rýhonosec nalezen pouze jednou, a to počátkem minulého století u Orlíku. Morava, hlavně její jih, má mnohem teplejší a sušší podnebí, které tento brouk potřebuje k životu. Před druhou světovou válkou vědci brouka nacházeli na Pálavě v okolí Mikulova a na Znojemsku.

"Pak se ale rýhonosec na několik desetiletí zcela vytratil. Zřejmě kvůli chladným létům. Za posledních deset let jej ale opět nacházíme u Mikulova a na Znojemsku," uvedl Stejskal.

Vědci našli vzácný druh a ohrožený druh brouka

Přirozeným domovem rýhonosce Rhabdorrhynchus echii je jižní Evropa. Patří k druhům, které rozšiřují své teritorium patrně kvůli tomu, že zimy jsou ve střední Evropě stále mírnější a léta suchá. Jeho výskyt v Podyjí jasně ukazuje, nakolik je tento národní park druhově pestrý a jedinečný, dodal Stejskal. S kolegou našel rýhonosce v malém úhoru v lokalitě Stará vinice mezi obcemi Hnanice a Havraníky. V oblasti byla před časem zrušena vinice, kterou pak zemědělci ponechali ladem.

"Už po pouhém roce se na ploše tohoto úhoru o výměře téměř dvou hektarů uchytilo druhově mimořádně bohaté společenstvo rostlin. Při bližším zkoumání jsme zjistili, že kromě pravých plevelů obsahuje velký počet druhů typických spíše pro stepní trávníky, které jsou domovem rýhonosce," dodal Stejskal.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.