Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci nejsou jen géniové nebo podivíni. Přesvědčte se sami

Věda

  15:34
PRAHA - Představit vědu a zkoumání jako atraktivní a zábavnou činnost chce akce Noc vědců, její šestý ročník se v Česku uskuteční příští pátek 24. září. Chce ukázat, že člověk nemusí být žádný génius či podivín, a přesto se můžete věnovat vědecké kariéře
Práce v laboratoři (ilustrační foto)

Práce v laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Evropská komise Noc vědců organizuje ve více než dvou stovkách evropských měst. Vědci budou přednášet, předvádět pokusy, ale i hrát divadlo a muzicírovat, aby ukázali, že i oni se dokážou bavit a mají své koníčky, uvedli pořadatelé.

Národním koordinátorem pro Česko je plzeňské Techmania Science Center (TSC), které se zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Loni se podle koordinátorky akcí Báry Černíkové z TSC přišlo na vědce, jejich přednášky, pokusy či hudební vystoupení podívat více než 15 tisíc lidí. Letos podle ní pořadatelé očekávají návštěvnost ještě větší.

"Cíl je jediný - společně nahlédnout do světa poznání a dokázat si, že s tím, čemu říkáme věda, se třeba potkáváme každý den, aniž bychom o tom skutečně věděli.," láká návštěvníky například Fakulta chemická VUT v Brně.

Na noc třeba do hvězdárny

Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně podle jejího šéfa Jakuba Rozehnala připravuje novou výstavu o polárních zářích a pro velký zájem ponechá ještě otevřenou výstavu o Hubbleovu vesmírném teleskopu.

Pochlubil se, že se na ni už přišlo podívat na 20 tisíc lidí a mnozí žádají o prodloužení, protože prý to ještě nestihli. Kromě řady jiných věcí návštěvníci uvidí takzvanou mlžnou komoru, která jim umožní pozorovat průlet vesmírných částic. Odborný výklad jim k tomu podá částicový fyzik Jiří Dolejší.

Česká astronomická společnost je podle Černíkové vůbec nejsilnějším partnerem Noci vědců, protože s sebou do akce přivádí dvě desítky hvězdáren s vlastním programem, na prvním místě s astronomickým městečkem v Ondřejově. "Je to logické, protože noc je ta správná doba pro pozorování hvězd," řekla.

Do akce se kromě plzeňského Techmania Science Centera, České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd zapojí brněnská Masarykova univerzita a Vysoké učení technické, Jihočeská univerzita, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a liberecký iQpark.

V Informačních střediscích Europe Direct, která se do Noci vědců rovněž zapojí, se návštěvníci dovědí o způsobech a možnostech financování vědeckých projektů, o výsledcích práce evropských vědců a o kariérních možnostech v evropské vědě.

Mohlo by vás zajímat