Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci objasnili působení buněk melanomu, je to krok k novému léku

Věda

  6:39
PRAHA - Růst zhoubného kožního nádoru melanomu významně ovlivňují i nenádorové buňky v jeho okolí, zjistili vědci z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Princip by se mohl využít při vývoji nového léku, sdělil člen řešitelského týmu Ondřej Kodet. Vedoucí týmu a přednosta anatomického ústavu profesor Karel Smetana upozornil, že cesta od vynálezu léčiva po jeho zavedení do běžné praxe je velmi dlouhá. Vývoj nové léčby a její následné schválení trvá minimálně deset až 15 let.
Léčba rakoviny

Léčba rakoviny foto: Shutterstock

„Pokud se nám podaří určit mechanismy, které se podílejí na výměně informací mezi okolními a nádorovými buňkami a následně jejich působení blokovat, mohly by tyto poznatky v budoucnu posloužit i k přípravě nových léčiv,“ uvedl Kodet.

Vědci z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty UK a dermatovenerologické kliniky potvrdili, že růst zhoubného melanomu ovlivňují vedle vlastních nádorových buněk i okolní nenádorové buňky, zejména buňky vazivové. Objasnili rovněž, jak působí nádorové pigmentové buňky na okolní povrchové buňky kůže.

Onemocnění rakovinou

V Česku připadá ročně na 100 000 obyvatel 21 případů melanomu, z toho pět pacientů na stejný počet obyvatel umírá. Každý rok je nově diagnostikováno přes 2000 pacientů s melanomem. U tohoto zhoubného nádoru je prokázáno, že k jeho rozvoji výrazně přispívá nadměrné opalování.

„Ukázalo se, že mikroprostředí melanomu je velmi složité a že je to možná i důvod, proč je melanom rezistentní vůči standardním léčebným postupům, například chemoterapii,“ vysvětlil Kodet.

Výzkum rovněž ukázal, že vazivové buňky z melanomu mají podobné biologické schopnosti jako vazivové buňky z jiných nádorů a že tyto schopnosti jsou obdobné jako při fázích hojení. Vědci předpokládají, že léčba založená na objevených vzájemných reakcích buněk by jednou možná mohla zpomalit růst zhoubného nádoru.

Za šířením HIV stojí i konec kolonií. Vědci objevili čas a místo první nákazy

Dosavadní výzkum shrnul Kodet ve své dizertační práci a obdržel za ni v říjnu 2015 mezinárodní ocenění Dimitrise N. Chorafase. Cena je udělována touto nadací ve spolupráci s izraelským Weizmannovým vědeckým institutem. Je určena nejlepším absolvujícím doktorandům v oborech inženýrských věd, přírodních věd a medicíně v daném roce. Oceněné výsledky vznikly i díky spolupráci s kolegy z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...