Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili planetu, která obíhá dvojhvězdu

Věda

  15:37
WASHINGTON - Astronomové pomocí teleskopu Kepler objevili ve vzdálenosti 200 světelných let od Země unikátní planetu, která obíhá kolem dvou hvězd, takže z jejího povrchu je možné sledovat dvojitý západ sluncí. Vědci proto hovoří o scénách, které jsou jako vystřižené z vědeckofantastických filmů.

Astronomové pomocí teleskopu Kepler objevili ve vzdálenosti 200 světelných let od Země unikátní planetu, která obíhá kolem dvou hvězd, takže z jejího povrchu je možné sledovat dvojitý západ sluncí. foto: Reuters

"Je to skutečně úžasný objev," prohlásil Alan Boss z washingtonského vědeckého institutu Carnegie (CIW), který zprávu v odborném žurnálu Science zveřejnil. "Je to skutečně úchvatná věc, že je ve vesmíru planeta, která obíhá takovéto dvě hvězdy." Nález planety, která dostala katalogové jméno Kepler-16b, je vůbec prvním, který potvrzuje tento fenomén, tedy obíhání kolem dvou hvězd.

O unikátní planetě:

Protože obě slunce jsou menší a chladnější než naše, bude na Kepleru-16b zima.

Teploty na povrchu se zřejmě pohybují kolem minus 70 až minus 100 stupňů Celsia.

Planeta je podobná velikostí i hmotností Jupiteru, své dvě slunce oběhne ve vzdálenosti 104,6 milionu kilometrů za 229 dní.

To je zhruba stejná vzdálenost, jako oběžná dráha Venuše. Pro srovnání, Země je od Slunce vzdálena 149,6 milionu kilometrů.

Dvojhvězdy, které obíhají kolem společného těžiště, již vědci zjistili dříve. Doposud se ale jen domnívali, že kolem nich obíhají také planety. Tyto domněnky nyní potvrdila pozorování pomocí dalekohledu Kepler, který ve vesmíru hledá planety podobné Zemi.

ČTĚTE VÍCE:

Divákům filmové série Star Wars (Hvězdné války) může připadat představa planety se dvěma slunci dobře známá. Stačí si vzpomenout na Tatooine, kde vyrůstal Luke Skywalker. Tatooine ovšem byla pouštní planeta, zatímco Kepler-16b je chladný plynný obr.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat