Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili diamantovou planetu. Je dvakrát větší než Země

Věda

  7:00
LONDÝN - Astronomové objevili planetu, která je z velké části tvořená z diamantu. Podle agentury Reuters je planeta 55 Cancri e asi dvakrát větší než Země a obíhá hvězdu v souhvězdí Raka, která je viditelná pouhým okem.

Vědci objevili diamantovou planetu foto: Reprofoto

Hornatá planeta se pohybuje okolo hvězdy podobné Slunci, která se nachází asi 40 světelných let od Země. Obíhá ji tak rychle, že jeden rok na jejím povrchu trvá pouhých 18 hodin.

Diamantové planety

Diamantové planety astronomové objevili již dříve, tentokrát je to však poprvé, co taková planeta obíhá hvězdu podobnou Slunci. Podle Davida Spergela z Princetonské univerzity půjde ale pravděpodobně jen o jeden z bohatých objevů, které vědce čekají při zkoumání dalších planet obíhajících hvězdy v okolí 55 Cancri e.

Přestože je planeta jen dvakrát větší než Země, je díky větší hustotě asi osmkrát těžší. Je také velmi horká, povrchové teploty zde dosahují 1648 stupňů Celsia.

"Povrch této planety je pravděpodobně pokryt spíše grafitem a diamantem než vodou a žulou," srovnává ji se Zemí Nikku Madhusudhan z Yaleovy univerzity.

Ve studii, kterou zpracoval spolu s francouzským vědcem Olivierem Mousisem, odhaduje, že diamant tvoří nejméně třetinu planety.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...