Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili téměř úplnou kostru ještěra

Věda

  9:00
ANCHORAGE - Američtí vědci objevili na Aljašce zkamenělinu vzácného prehistorického mořského plaza. Jde o nejkompletnější ostatky tohoto tropického tvora, jaké kdy byly v Severní Americe nalezeny.

Američtí vědci objevili na Aljašce zkamenělinu vzácného prehistorického mořského plaza foto: Reuters

Téměř úplná kostra thalattosaura byla nalezena za nečekaně velkého odlivu v národním parku Tongass. Ještěr s dlouhým ocasem dával přednost teplým mělkým vodám v počátcích období dinosaurů. Jeho nalezení na území vesnice tlingitských indiánů Kake je velmi překvapivé vzhledem k tomu, že lokalita je velmi na sever.

ČTĚTE TAKÉ

Dřívější nálezy thalattosaurů představují fakticky jen jednotlivé kosti nebo kostní úlomky. Šlo o nálezy v Britské Kolumbii, Kanadě, Nevadě a také v evropských Alpách. Nejzachovalejší pozůstatky byly ovšem odhaleny v Číně.

Jako na Havaji
Aljašský exemplář uvízl v sedimentu před 200 až 220 miliony let. Tehdy se lokalita nalézala v blízkosti rovníku, upozornil geolog Jim Baichtal. "Byl to teplý sopečný ostrov, obklopený útesy a podobný Havaji," popsal vědec životní prostředí thalattosaura. Na sever se mohlo místo s ještěrem dostat díky pohybu tektonických desek.

Thalattosaurus se v mořských vodách proháněl po 30 milionů let, což je z geologického hlediska relativně krátká doba. Mohl dorůstat až čtyř metrů délky, z nichž třetinu až polovinu tvořil ocas. Zbytek těla připomínal dnešní velké ještěry, přičemž nohy se vyvinuly v jakási pádla.

Vizualizace prehistorického ještěra thalattosaura

Některé druhy thalattosaurů neměly zuby, jiné byly naopak vybaveny špičatými zuby pro lov ryb, další měly ploché zuby, jež mohly používat k drcení škeblí. Jedinečnost aljašského nálezu spočívá ale mimo jiné v tom, že se zřejmě zachovala i část měkké tkáně obklopující kosti, zdůraznil kurátor Severního muzea ve Fairbanksu Patrick Druckenmiller.

Křišťálová lupa 2011

Vědcům se zatím podařilo ze skalnatého podloží vyprostit jen část kostry, doufají ale, že nakonec najdou i lebku prehistorického plaza. Thalattosauři byli příbuzní s archosaury (k nim se řadí i dnešní krokodýli) a také vyhynulými mořskými ryboještěry (ichtyosaury).

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat