Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vědci objevili v jihovýchodní Asii 163 druhů živočichů a rostlin

Věda

  6:58
BANGKOK - Vědci našli v oblasti řeky Mekong v jihovýchodní Asii 163 nových živočišných a rostlinných druhů. Informoval o tom Světový fond na ochranu přírody (WWF). Přežití mnoha zvířat je v této oblasti ohroženo kvůli rychlému rozvoji, včetně odlesňování a průmyslové výstavbě.

Z vrcholů barevných hor sestoupíme do zelené džungle foto: Katka Krejčová a Petr Ptáčník

Jimmy Borah z WWF upozornil, že v době, kdy se míra vyhynutí alarmujícím tempem zvyšuje, představují objevy nových druhů naději. „Širší Mekong je region, který nám připomíná, že je na světě mnoho úžasných a neprobádaných oblastí, které každoročně přinášejí nové objevy. Je velmi důležité, abychom je chránili, než o ně přijdeme,“ řekl podle agentury Reuters Borah.

Čeští vědci si objevili další nový druh rostliny. Dali ji název hvězdnatka

Mezi nově objevenými druhy je například had, který má duhové vzorkování na hlavě, gekon s bleděmodrou kůží či neobvyklý druh banánu. Širší oblast Mekongu, kde se vyskytuje mnoho ohrožených druhů, zahrnuje Thajsko, Kambodžu, Barmu, Vietnam, Laos a část jihozápadní Číny.

Někteří lidé zvířata loví, protože jejich pozůstatky považují za sběratelské kousky, případně je používají jako suroviny k výrobě tradičních léků. Obětí se tak stávají například tygři, kteří jsou mimo jiné loveni kvůli kostem, anebo nosorožci pro své kly.

Například letos v červnu thajské úřady prohledaly slavný Tygří chrám západně od Bangkoku, který se dlouhodobě staral o tygry. Nalezly tam mnoho mrtvých tygřích mláďat, mrtvá zmražená tygří těla a tygří kůže. Na místě objevily i kusy jiných chráněných zvířat. K čemu měla těla zvířat sloužit, není zcela jasné, podle úřadů se z nich možná připravovala tradiční čínská medicína.

Autor: