Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci objevili 'žijící fosilii' úhoře

Věda

  7:00
PAŘÍŽ - Ve vodách tichomořského souostroví Palau byl objeven nový druh úhoře. Podle japonských vědců, o jejichž objevu informuje agentura AFP, jde takřka o "žijící fosilii", která se podobá prehistorickým prvním úhořům obývajícím zemské oceány před 200 miliony let.
Úhoř (ilustrační foto).

Úhoř (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Poměrně malý úhoř byl objeven v loňském roce v jedné podmořské jeskyni v hloubce 35 metrů. Malá rybka hnědé barvy má jen málo anatomických rysů společných s dnešními úhoři. Těch je popsáno 819 druhů v 19 čeledích. 

ŽIVÁ FOSÍLIE

Termín živá fosilie poprvé použil Charles Darwin ve své knize O původu druhů. Označují se jím druhy, které na Zemi přežily miliony let využívajíce stabilní ekologické úkryty. Toto jejich prostředí je zároveň ale jen minimálně nutilo k evoluci. Jedním z proslulých příkladů je ryba latimérie podivná.

Nový úhořík má ale podobné rysy - velkou hlavu, krátké tělo, pruhy na ocasní ploutvi - jako primitivní úhoři, kteří žili na začátku období mezozoika. Ve stejné době, kdy Zemi vládli dinosauři.

Objev této "živé fosilie" je považován za natolik významný, že úhoř byl popsán nejen jako samostatný druh Protoanguilla palau, ale byl označen i za jediného představitele nové taxonomické čeledi Protoanguillidae.

Japonští vědci, kteří si loni v březnu objev v palauských vodách připsali, pozorovali celkem osm exemplářů měřících od šesti do devíti centimetrů. Analýza jejich DNA pak umožnila umístit rybky do genetické prehistorie úhořů.

Autoři: ,

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...