„Chceme tím ukázat historické události a jejich dopad na krajinu,“ řekla za tým Klára Preusz. Dodala, že při tvorbě mapy vědci čerpali z historických map, snímku fotoatelier Seidel, nebo historických leteckých snímků. Obce, které se na mapě objevují, buď neexistují, nebo z nich zůstaly jen zlomky.
Papírové mapy jsou ohrožený druh. Mobilní aplikace mění náš vztah k okolí |
V roce 1951 vznikl zákon o státní hranici a začala se stavět železná opona, která oddělovala tehdejší Československo od Německa a Rakouska. Kvůli tomu byla řada lidí z pohraničí vysídlena. „Často zanechali na místech většinu svého majetku. Jejich domy pak byly většinou zlikvidovány, aby nemohly fungovat jako úkryt pro lidi, kteří chtěli emigrovat na Západ,“ řekla Preusz. Dodala, že v Jihočeském kraji bylo v pohraničním pásmu v 50. letech zlikvidováno více než 300 obcí a 1000 osad nebo samot.
Mapa nabídne i pohled z letecké perspektivy. Podklady pro zobrazení jednotlivých míst získali vědci také z archeologických průzkumů. „Ale zdaleka všechny jsme nepoužili,“ řekla Preusz. Mapa ukazuje snímky zaniklých obcí jako Bučina poblíž Kvildy, Knížecí Planě, Kapličky, Svatý Kámen nebo Žofín.