Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci obnovili výzkum ptačí chřipky, vyvolali obavy z bioterorismu

Věda

  7:30
LONDÝN - Přední světové vědecké kapacity vyhlásily konec moratoria na výzkum mutantních forem smrtícího viru H5N1 ptačí chřipky, který se může přenášet přímo mezi savci, tedy i lidmi. Oživili tím tak obavy před jeho zneužitím jako biologické zbraně na mezinárodním poli.

Likvidace domácí drůbeže kvůli ptačí chřipce foto: ČTK

Vědci přitom sami dobrovolně zastavili práci před rokem kvůli obavám z bioterorismu. V časopisech Nature a Science ale nyní ubezpečili, že výzkum má pokračovat v nejbezpečnějších laboratořích zemí, které s dalším zkoumáním souhlasí.

Výzkumu brání i legislativa
Dokument podepsalo 40 výzkumníků z USA, Číny, Japonska, Británie, Nizozemska, Kanady Itálie a Německa.

Výzkum tak prý může pokračovat například v Nizozemsku, ale zatím stále ne ve Spojených státech, kde tomu brání legislativní překážky.

ČTĚTE TAKÉ

Dosavadní studie ukázaly, že zmutovaný virus H5N1 se může přenášet vzduchem mezi fretkami, které bývají používány jako model pro zkoumání toho, jak by se chřipkové viry mohly chovat u člověka.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji přes polovinu nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem a ne z člověka na člověka.

Experti se obávají, že by zmutovaný virus ptačí chřipky přenosný vzduchem z člověka na člověka mohl vyvolat pandemii horší, než byla vlna španělské chřipky. Ta si v letech 1918 až 1919 vyžádala 20 milionů až 40 milionů obětí.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...