Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci se vrací na Antarktidu. Vyzkouší tam i zcela novou techniku

Věda

  7:00
PRAHA - Z pražského letiště Václava Havla v neděli odletěla expedice tvořená šesti vědci z brněnské Masarykovy univerzity do Říma a pak dále do Antarktidy, kde bude počátkem příštího roku pobývat na Mendelově polární stanici.

Ilustrační foto foto: Josef Elster

Již před dvěma měsíci vědci odeslali na jih lodí zhruba dvě tuny materiálu potřebného k modernizaci stanice a novým výzkumům či testování, řekl krátce před odletem vedoucí expedice Pavel Kapler.

Antarktická expedice bude skromnější, vědci čekají na příspěvek

Za příznivého počasí přepraví argentinská armáda letecky český tým i s materiálem na stanici ještě před koncem letošního roku. Stanice se nachází na Rossově ostrově, který leží nedaleko Antarktického poloostrova. Vědci v oblasti pracují na zhruba 30 výzkumech souvisejících především se změnou klimatu, intenzitou ÚV záření, ozónovou dírou či geologií.

Stanice Masarykovy univerzity slouží také k testování techniky vyvinuté v ČR. Například nyní veze tým na jih prototyp nového generátoru pro větrnou elektrárnu, který by měl být schopen vyrábět elektřinu i při slabém nebo silném větru.

Expedice se vrátí z Antarktidy. Vědci nasbírali cenná data

„Vezeme k testování i zhruba 200 kilogramů nátěrových hmot. Jsou to hmoty používané na ošetření zdí proti sprejerům. My budeme zkoumat jejich odolnost ve vztahu k počasí. Testujeme takto stavební materiály nebo umělé hmoty,“ uvedl Kapler.

Univerzita vybudovala stanici před deseti lety s podporou státu za zhruba 50 milionů korun. Vědci ji obývají vždy jen v době antarktického léta, tedy od ledna do března, kdy je jsou na jihu nejpříznivější klimatické podmínky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat