Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci otestovali nový systém mapování zamořené krajiny

Věda

  6:25
BRNO - Vědci z Vysokého učení technického v Brně (VUT) ve spolupráci s armádou a hasiči otestovali nový systém mapování krajiny pomocí dronů a pozemních robotů. Nový systém je autonomní, a není tak potřeba, aby drony pilotoval člověk v dosahu signálu. To se může hodit například pro mapování oblastí zamořených radioaktivitou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí VUT Radana Kolčavová.

Dron - ilustrační foto. foto: JAN KUŽNÍK/TECHNETMAFRA

Cvičení se uskutečnilo v srpnu v blízkosti areálu Pod Palackého vrchem v Brně. „Nejdřív místo ze vzduchu nasnímal dron, který vytvořil velmi podrobnou 3D mapu oblasti,“ uvedl vedoucí týmu vědců Luděk Žalud.

První část procesu je důležitá, protože dron potřebuje při druhém snímání znát přesnou výšku terénu, aby se mohl držet při průletu asi 15 metrů nad zemí. Při dalším průletu pak vytvoří barevně vyznačenou mapu s přibližným výskytem radiace.

Poté do terénu vyrazí pozemní robot, který se dokáže za pomocí získaných dat vyhnout překážkám, dokonce i těm, které vznikly při havárii. Roboti jsou spolu propojení autonomním systémem ATEROS, za který tým Luďka Žaluda loni obdržel ocenění na veletrhu Amper, a předávají si tak získané informace. „Výsledkem je pak velice detailní mapa, kde už je kontaminované místo zaměřené s přesností na centimetry,“ řekl Žalud.

Takto komplexní robotický systém by mohl být na trhu do pěti let, využití by pro něj našla armáda i hasiči a záchranáři. Prozatím ale snímání trvá několik hodin. Tvůrci se proto chtějí do budoucna zaměřit na jeho urychlení.

Česká armáda už několik robotů od týmu Luďka Žaluda využívá, stejně tak někteří hasiči či záchranáři. Nedávno zařízení získali například mladoboleslavští hasiči, kteří mohou robota využít k prozkoumání havárie elektromobilu.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat