Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci plují ukázat Japonsku, že velryby lze studovat bez zabíjení

|Foto Shutterstock | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy |Foto Shutterstock | foto: Shutterstock

WELLINGTON Z novozélandské metropole Wellingtonu vyplul směrem k Antarktidě tým vědců, kteří chtějí ukázat, že studovat velryby lze i bez zabíjení. Jejich mise je otevřenou výzvou Japonsku, jež svůj lov až tisíce velryb ročně odůvodňuje právě vědeckými zájmy.

Šestitýdenní expedice se účastní 18 expertů z Austrálie, Francie a Nového Zélandu, kteří budou zkoumat mimo jiné potravu a životní prostředí velryb.

Ke studiu kytovců využijí různé techniky, včetně biopsie (odběr vzorků tkáně z živého jedince k mikroskopickému vyšetření), fotografování, sledování pomocí satelitu, zkoumání velrybích výkalů a akustických měření.

Výsledky výzkumu budou zveřejněny na výročním zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v červnu v Maroku.

Australský ministr ochrany životního prostředí a kulturního dědictví a umění Peter Garrett uvedl, že cílem výzkumného projektu je iniciovat reformu řízení vědeckých projektů v IWC, ukončit lov velryb pro vědecké účely a vytvořit programy mezinárodní spolupráce na ochranu velryb.

Podle Andrewa Leachmana, kapitána výzkumného plavidla Tangaroa mířícího k Antarktidě, potrvá výpravě zhruba sedm a půl dne, než se dostane k okraji antarktického pole ledových ker poblíž Colbeckova mysu v Rossově moři, kde začne velryby pozorovat.

Japonsko má v antarktických vodách flotilu šesti velrybářských lodí, jež působí v rámci vědeckého programu, který je výjimkou ze zákazu komerčního lovu velryb vyhlášeného v roce 1986 IWC. Kritikové poukazují na to, že v Japonsku se maso usmrcených zvířat prodává na jídlo a vědecký program je pouhou záminkou pro udržení velrybářského průmyslu.

Japonci byli k účasti v misi pozváni, nabídku však odmítli. "Některé údaje o velrybách je možné získat, jen pokud je zvíře mrtvé," prohlásil Glenn Inwood z japonského vládního institutu pro výzkum velryb. Jde kupříkladu o určení věku velryb či o poznatky o rozmnožování.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.