Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci pokračují v protestech proti Radě pro výzkum a vývoj

Věda

  14:53
Praha - Fórum Věda žije, které vzniklo na protest proti krácení státní dotace Akademii věd, chystá happening při zasedání vládní Rady pro výzkum a vývoj. Žádá premiéra Jana Fischera, aby odvolal nynější členy rady, jmenoval nové a změnil i její sekretariát.

Demonstrace proti drastickým škrtům v rozpočtu Akademie věd ČR. Mottem protestu z konce srpna bylo "Nedělejte z vědců osly" foto: ČTK

"Do doby, než rada znovu získá respekt vědecké obce, budeme jí dýchat na záda a sledovat každý její krok," píší nespokojení vědci. Pobouřeni jsou tím, že rada pokračuje ve své činnosti i přes "veřejně deklarovaná selhání a pochybení," uvádí v se tiskové hnutí Věda žije.

Rada vypracovala novou metodiku hodnocení výsledků vědecké práce a na jejím základě předložila vládě rozdělení státních dotací vědeckým institucím. Vláda její návrh schválila letos 30. června. Podle tohoto návrhu by měl Akademii věd příspěvek ze státního rozpočtu, který byl letos zhruba pět miliard korun, klesnout příští rok asi o miliardu a během tří let o polovinu letošní částky. Fórum proto požaduje okamžité zastavení aplikace nového hodnocení vědecké práce. Premiér Fischer ale později slíbil navýšit akademii dotaci na rok 2010 o půl miliardy korun a jednání u kulatého stolu o budoucnosti české vědy.

První jednání u kulatého stolu se uskutečnilo 31. srpna. Vědci ale považují zastoupení akademie na jednání za nedostatečné, a proto uspořádali happening před Lichtenštejnským palácem, kde se kulatý stůl konal. Na hlavách měli připnuté papírové oslí uši a přivedli s sebou i živého osla. Dávali tak najevo, že z nich dělá rada stádo oslů a z akademie pohádkového oslíka, který se má zatřást a vyklepat ze sebe miliardy. Při pátečním happeningu se prý ze stáda oslů jeho účastníci promění v hlídací psy.

Fórum Věda žije je neformální iniciativou vědeckých pracovníků. Jejím cílem je informovat veřejnost o krizové finanční situaci v české vědě, vyvolat otevřenou diskusi a iniciovat systémové změny. Vědci tvrdí, že k restrikcím nedochází vinou ekonomické krize, ale pod tlakem lobbistických skupin, které usilují převést miliardy z veřejných financí dosud určených pro základní výzkum do neprůhledné sféry takzvaného aplikovaného výzkumu, za čímž se prý často skrývají soukromé zájmy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!