Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Vědci popisují erupci na White Islandu jako v zásadě okamžitou

Fotografie zobrazuje ostrov White Island před výbuchem sopky. foto: ČTK

WELLINGTON - Erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island, která si vyžádala nejméně pět mrtvých, dvě desítky zraněných a více než 20 pohřešovaných, byla podle vyjádření vědců „v zásadě okamžitá“. Podle Brada Scotta z novozélandského výzkumného ústavu GNS Science bylo a je těžké předvídat, co se stane se sopkou, která je nyní uprostřed eruptivní epizody.
  5:53

„Po neklidném období je vždy pravděpodobnost erupce - ale panuje kolem toho spousta nejistot,“ upozornil Scott s tím, že vědci budou nadále bedlivě sledovat monitorované parametry vulkánu. „Při podobném typu erupce se v jedné minutě nic neděje a v příští se děje všechno,“ řekl zpravodajskému serveru news.com.au upozornil Scott.

Sopka na Novém Zélandu zabíjela. Zemřelo pět lidí, další jsou zranění či nezvěstní

Neklidné období sopky na ostrůvku White Island měli podle něj vědci podchycené. Krátce před erupcí zvýšily úřady varování před sopečnou aktivitou na druhou úroveň. V té době pozorovali zvyšující se množství plynného oxidu siřičitého, který je klíčovým indikátorem stoupajícího magmatu v útrobách sopky.

Kouř po výbuchu sopky na ostrůvku Whakaari, také známém jako White Island.

Vulkanolog Aucklandské univerzity Shane Cronin dodal, že náhlé, nečekané erupce sopek, jako je ta na White Islandu, se mohou stát kdykoli. „Magma je blízko povrchu, a horko a plyny z tohoto horka znamenají, že povrch a spodní voda vytvoří dynamický hydrotermální systém,“ řekl.¨

„Víme, že hydrotermální a takzvané freatické erupce mohou přijít náhle s jen malým varováním, anebo zcela bez varování, protože je pohání rozpínavost přehřáté vody měnící se na páru,“ dodal. Rizika spojená s tímto typem erupcí zahrnují prudké vystřelování rozžhavených kamenů a popela, a vznik hurikánu podobných vírů mokrého popela a hrubých částic, které sálají ze sopouchu.

„Mohou být smrtící v tom smyslu, že způsobí zranění při nárazu, popáleniny a dýchací problémy,“ řekl Cronnin. „Tyto erupce jsou krátké, ale jakmile začnou, existuje vysoká možnost dalších, obvykle slabších erupcí, jak se vyrovnává rovnováha sopečného systému.“

Autor:

Mohlo by vás zajímat