Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci poprvé zaznamenali let mezihvězdného tělesa naší soustavou

Věda

  13:20
WASHINGTON - Astronomové vůbec poprvé zaznamenali ve sluneční soustavě vesmírné těleso, které podle všeho přiletělo z mezihvězdného prostoru a náš systém zase opouští. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
(ilustrační snímek - asteroid)

(ilustrační snímek - asteroid) foto: NASA

Sonda NASA se má rekordně přiblížit Slunci. Vydrží až 1400 stupňů

Tento asteroid, nebo možná kometa, který prozatím nese označení A/2017 U1, objevil 19. října teleskop Pan-STARRS 1 na Havaji při pátrání po tělesech v blízkosti Země, jež provádí pro NASA. Vědce přitom upoutala neobvyklá hyperbolická letová dráha tohoto tělesa s průměrem kolem 400 metrů.

„Jeho pohyb nemůže být vysvětlen s použitím oběžných drah normálních asteroidů ani komet sluneční soustavy,“ uvedl odborník Astronomického institutu (IfA) Havajské univerzity Rob Weryk, který si neobvyklosti trajektorie všiml jako první. „Tento objekt přiletěl z prostoru mimo sluneční soustavu,“ je přesvědčený.

S jeho názorem souhlasí i Davide Farnocchia ze Střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS) při kalifornské Laboratoři proudového pohonu (JPL) NASA. „Je to nejzvláštnější dráha, jakou jsem kdy viděl,“ uvedl. „Letí to extrémně rychle a po takové dráze, že můžeme s jistotou říci, že tento objekt je na cestě mimo sluneční soustavu a neletí zpátky,“ dodal.

Podívejte se na video mapující situaci, jak NASA zjišťuje, zda se jedná o známé či dosud neznámé vesmírné těleso.

Toto těleso podle propočtů vědců CNEOS přiletělo ze směru od souhvězdí Lyry a z naši soustavy míří k souhvězdí Pegase. Mezihvězdným prostorem putuje rychlostí 25,5 kilometru za sekundu.

Zřejmý „návštěvník“ z jiné části naší galaxie 2. října uvnitř oběžné dráhy Merkuru shora protnul rovinu oběžných drah planet a většiny asteroidů obíhajících kolem naší hvězdy. O sedm dní později se nejvíce přiblížil ke Slunci, díky jeho gravitaci se prudce otočil a zamířil ven ze sluneční soustavy.

Následně těleso 14. října minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů (přibližně šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce). Nyní už zase míří pryč z našeho systému rychlostí přibližně 44 kilometrů za sekundu.

„Dlouho jsme předpokládali, že by takovéto objekty měly existovat, protože v průběhu formování planet by mělo být z planetárních systémů vyvrženo velké množství materiálu. Nejpřekvapivější je, že jsme dosud žádný průlet mezihvězdných objektů neviděli,“ uvedla k mimořádné astronomické události expertka IfA Karen Meechová.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat