130 let
Dětská obrna (ilustrační foto)

Dětská obrna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vědci použili rostliny k výrobě vakcíny proti dětské obrně

Věda
  •   6:29
LONDÝN - Vědci v Británii vyrobili s pomocí rostliny příbuzné tabákovníku syntetickou vakcínu proti dětské obrně. Její výroba je podle nich snadná a náklady nízké, informoval zpravodajský server BBC. Virus dětské obrny, který útočí na nervovou soustavu, může do několika hodin způsobit trvalé ochrnutí.

Mezi dětmi, obzvláště v nehygienických podmínkách válečných zón, se nemoc šíří rychle. Experti odhadují, že na každý případ dětské obrny, který svou oběť paralyzuje, připadá až 200 infekcí, u kterých se symptomy neprojevují.

Nová vakcína by podle vědců mohla nejen pomoci vymýtit dětskou obrnu, ale také bojovat s nečekanými epidemiemi, jaké způsobily viry ebola či zika. Vakcína napodobuje virus dětské obrny, a je tak schopna docílit reakce imunitního systému. Infekci ale šířit nemůže.

dětská obrna

Dětská obrna, která v některých případech může způsobit celkovou paralýzu, je pro značnou část světa nemocí minulosti. Zcela vymýcen však virus dosud nebyl. Současná vakcína, která používá oslabený virus dětské obrny, představuje jistá rizika.

Vakcínu vědci vyrobili s pomocí metabolismu rostliny příbuzné tabákovníku. Použili k tomu genetický kód, který tvoří vnější část viru dětské obrny, k němuž přidali části virů, jež běžně napadají rostliny. Tuto směs následně přimíchali do hlíny, a infikovali tak rostlinu. Když se infekce začala šířit, rostliny si přečetly genetické instrukce a začaly vyrábět látky podobné viru obrny. Infikované listy vědci následně smíchali s vodou, rozmixovali a extrahovali z nich vakcínu.

Vakcína byla dosud úspěšně testována na zvířatech a její detailní analýza potvrdila, že se velmi podobá viru dětské obrny. „Je to velmi slibná technologie (...) Doufám, že v blízké budoucnosti budeme vyrábět vakcíny s pomocí rostlin,“ řekl profesor George Lomonossoff, který se na studii podílel.

Finanční prostředky na výzkum poskytla Světová zdravotnická organizace (WHO), ve snaze přijít s náhradou běžné vakcíny proti dětské obrně. „Současné vakcíny proti obrně se vyrábějí z velkého množství živého viru, s čímž je spojeno nebezpečí nechtěného úniku,“ uvedl ředitel britského národního institutu pro biologické standardy a kontrolu Andrew Macadam.

Technologie, která byla použita při tomto výzkumu, podle vědců není omezena pouze na vakcínu proti dětské obrně. Pokud vědci použijí vhodné genetické materiály, budou prý schopni takto vyrobit vakcíny proti většině virů. V současné chvíli vědci zkoumají možnost vyrobit s pomocí rostlin vakcínu proti chřipce, jejíž výroba je zatím časově náročná.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás