Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci pracují na vývoji revolučního videa. Na 3D nebudou třeba brýle

Diváci s 3D brýlemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diváci s 3D brýlemi. | foto: Reuters

NEW YORK Vědci z Arizonské univerzity pracují na revoluční technologii zobrazování, která by během příštích deseti let mohla vyústit v prezentaci skutečně trojrozměrného obrazu, viditelného reálně, plasticky a bez pomocných brýlí. O výzkumu informuje vědecký časopis Nature.

Přestože trojrozměrný předmět nebude podle nové technologie reálně zobrazen, divák bude mít možnost ho obcházet a sledovat z kteréhokoli úhlu.

Lékaři mohou například být svědky vzdáleného chirurgického zákroku stejně detailně, jako kdyby pacient ležel přímo před nimi. Nedozírné možnosti se objevují v oboru reklamy a v průmyslovém designu, ale třeba i při vojenském výcviku.

Nový proces tvorby 3D obrazu je založený na technologii hologramu, dvourozměrného obrazového nosiče, který umožňuje trojrozměrný záznam a rekonstrukci světelného odrazu tak, aby vytvářel prostorovou iluzi.

Dosavadní 3D technologie, která se využívá například ve filmovém průmyslu, je založena na jiném principu a skutečně trojrozměrný obraz nevytváří.

Využít hologramy při tvorbě trojrozměrného obrazu se podle agentury Reuters pokouší zhruba pět výzkumných týmů na světě. Některým vědcům se už podařilo vytvořit holografické video s frekvencí 30 obrázků za vteřinu, ale rozměr zobrazení není větší než poštovní známka. Dosáhnout rozměrnějšího zobrazení označují vědci za velký problém.

Cílem arizonského týmu je vytvořit obraz člověka v reálné velikosti, který zasedá na firemní schůzi přesto, že fyzicky je nepřítomen.

Odborníci vývoj holografického videa přirovnávají k výzkumu prvního televizního signálu před 80 lety. Několik skupin se snaží dosáhnout kýženého efektu, ale zatím není jasné, která cesta povede k úspěchu.

Výzkum Arizonské univerzity financuje Národní vědecká nadace USA a americká armáda.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!