Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci předvedou chemii jako zábavný obor

Věda

  20:29
Praha - Chemii jako zábavný obor, bez něhož se v praktickém životě nelze obejít, mladým lidem ve středu na prostranství poblíž Národní technické knihovny v Praze Dejvicích představí Vysoká škola chemicko-technologická s dalšími partnery.

Chemická laboratoř foto: Reprofoto

Návštěvníci se mohou seznámit s energiemi, které už dlouho a úspěšně fungují, ale jejichž zásoby se tenčí, i s těmi, které se užívají jen krátce nebo které se zatím jen testují, uvádějí pořadatelé.

Vidět bude možné například automobily na zemní plyn, ve výstavních stáncích se návštěvníci seznámí s různými druhy paliv od uhlí přes současná automobilová biopaliva a vodík až po řasy, které jsou atraktivním biopalivem 3. generace.

Čtěte také:

Uvidí potrubí, v němž se dopravuje ropa a různé výrobky z ropy, a samozřejmě i ropu samotnou. Přestože její zásoby nejsou nevyčerpatelné, zůstane podle chemiků zřejmě ještě dlouho jedním z klíčových zdrojů energie.

"Dokud nebude k dispozici levný a dostatečně kapacitní zdroj energie, budou fosilní paliva pořád hrát klíčovou úlohu," soudí prorektor VŠCHT pro vědu a výzkum Milan Pospíšil. Lidstva přibývá a zdrojů ubývá. Z toho plyne, že se buď někteří lidé budou mít lépe než jiní a vzroste riziko konfliktů, nebo se lidstvo pokusí fosilního paliva efektivněji využívat, nebo ho nahradí jiným zdrojem energie.

Návštěvníci se můžou těšim i na chemickou show
"Musíme světu dokázat, že jsme dobří ve vědě a výzkumu, a přesvědčit jej, že máme šikovné odborníky, kteří dokážou řešit problémy rychle a efektivně. Proto je snahou VŠCHT Praha vychovávat studenty, kteří se v praxi neztratí a budou konkurenceschopní," dodal prorektor.

Pokud by měl někdo podezření, že natankoval špatné palivo, může na akci využít služeb testovací stanice SGS. Návštěvníci se mohou podívat také na speciální hasičskou plošinu umožňující práci ve velkých výškách, prohlédnout si cisternu převážející benzin či sledovat zajímavé chemické pokusy.

Dvě chemické show předvede známý propagátor chemie Michael Londesborough. Součástí programu bude i autogramiáda automobilového závodníka Romana Kresty a možnost prohlédnout si jeho závodní vůz.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat