Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci předvedou chemii jako zábavný obor

Věda

  20:29
Praha - Chemii jako zábavný obor, bez něhož se v praktickém životě nelze obejít, mladým lidem ve středu na prostranství poblíž Národní technické knihovny v Praze Dejvicích představí Vysoká škola chemicko-technologická s dalšími partnery.

Chemická laboratoř foto: Reprofoto

Návštěvníci se mohou seznámit s energiemi, které už dlouho a úspěšně fungují, ale jejichž zásoby se tenčí, i s těmi, které se užívají jen krátce nebo které se zatím jen testují, uvádějí pořadatelé.

Vidět bude možné například automobily na zemní plyn, ve výstavních stáncích se návštěvníci seznámí s různými druhy paliv od uhlí přes současná automobilová biopaliva a vodík až po řasy, které jsou atraktivním biopalivem 3. generace.

Čtěte také:

Uvidí potrubí, v němž se dopravuje ropa a různé výrobky z ropy, a samozřejmě i ropu samotnou. Přestože její zásoby nejsou nevyčerpatelné, zůstane podle chemiků zřejmě ještě dlouho jedním z klíčových zdrojů energie.

"Dokud nebude k dispozici levný a dostatečně kapacitní zdroj energie, budou fosilní paliva pořád hrát klíčovou úlohu," soudí prorektor VŠCHT pro vědu a výzkum Milan Pospíšil. Lidstva přibývá a zdrojů ubývá. Z toho plyne, že se buď někteří lidé budou mít lépe než jiní a vzroste riziko konfliktů, nebo se lidstvo pokusí fosilního paliva efektivněji využívat, nebo ho nahradí jiným zdrojem energie.

Návštěvníci se můžou těšim i na chemickou show
"Musíme světu dokázat, že jsme dobří ve vědě a výzkumu, a přesvědčit jej, že máme šikovné odborníky, kteří dokážou řešit problémy rychle a efektivně. Proto je snahou VŠCHT Praha vychovávat studenty, kteří se v praxi neztratí a budou konkurenceschopní," dodal prorektor.

Pokud by měl někdo podezření, že natankoval špatné palivo, může na akci využít služeb testovací stanice SGS. Návštěvníci se mohou podívat také na speciální hasičskou plošinu umožňující práci ve velkých výškách, prohlédnout si cisternu převážející benzin či sledovat zajímavé chemické pokusy.

Dvě chemické show předvede známý propagátor chemie Michael Londesborough. Součástí programu bude i autogramiáda automobilového závodníka Romana Kresty a možnost prohlédnout si jeho závodní vůz.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...