Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vědci přesvědčují skeptiky: země se otepluje

Věda

  8:00
LOS ANGELES - Vědecké zprávy o globálním oteplování, které konstatují, že teplota na Zemi v posledních dvou stoletích kontinuálně stoupá, jsou věrohodné a založené na ověřitelných datech.
Globální oteplování (ilustrační foto)

Globální oteplování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

S tímto závěrem vystoupila nezávislá skupina odborníků z univerzity v Berkley, která se do výzkumu na poli klimatických změn pustila poté, co byli jejich kolegové obviněni z toho, že v zájmu teorie o oteplování planety záměrně zkreslují informace.

Climategate

Takzvaný klimatický skandál neboli climategate vypukl v roce 2009 před zasedáním mezinárodní klimatické konference v Kodani. Neznámí hackeři tehdy na internetu zveřejnili korespondenci klimatologů naznačující manipulaci s daty. Největší roli ve skandálu hráli odborníci z Klimatické výzkumné jednotky Východoanglické univerzity. Média si na základě jejich emailů dovodila, že upravovali grafy teplot z posledního tisíciletí tak, aby to bylo v souladu s teorií o oteplování.

Vědci z Berkley

Tým z Berkley vyvrátil i další častou námitku odborné veřejnosti, která hypotézu o globálním oteplování nepřijímá. Skeptici často namítají, že údaje o zvyšování teplot jsou ovlivněny tím, že se množství meteorologických stanic za poslední léta stalo součástí rostoucích měst.

Dříve stanice stály spíše v neobydlených oblastech, ve městech je ale teplota kvůli lidské činnosti vždy o něco vyšší. Na univerzitě v Kalifornii ale došli k tomu, že oteplování potvrzují data z městských i z venkovských stanic.

Vědci všechna obvinění odmítli a trvali na tom, že informace o jejich údajném pochybení vznikly kvůli vytržení jejich slov z kontextu. Pro odborníky, kteří se k teorii o globálním oteplování stavějí skepticky, však byl tento skandál vodou na mlýn.

Skupinu vědců v kalifornském Berkley dal dohromady fyzik Richard Muller, který do svého projektu získal další desítku kolegů včetně čerstvého nositele Nobelovy ceny za fyziku Saula Perlmuttera. Činnost skupiny financovaly zejména organizace, které s teorií o globálním oteplování nesouhlasí. "Velice mě znepokojilo, že skupina (na Východoanglické univerzitě) zakrývala rozporuplná data. Ve vědě je potřeba veškeré potíže s analýzami upřímně sdílet," řekl BBC profesor Muller.

Vědci při své práci částečně používali nové metody a nová data, včetně klimatických záznamů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a britské státní meteorologické služby Met Office. Došli však k prakticky stejným závěrům jako jejich kritizovaní britští kolegové.

ČTĚTE TAKÉ:

"Největším překvapením bylo, že výsledky se navlas podobaly hodnotám oteplování, které předtím zveřejnily ostatní týmy v USA a ve Velké Británii. To potvrzuje, že tyto studie byly vypracovány pečlivě a že jejich údajná zaujatost, o níž mluvili skeptikové, závěry nijak závažně neovlivnila," shrnul Muller.

Autoři: ,