Informoval o tom tiskový odbor Univerzity Karlovy. Výsledky výzkumu dnes zveřejnil renomovaný odborný časopis The Astrophysical Journal.
Souhvězdí Orion je místem intenzívní tvorby hvězd. Prostřední hvězda jeho meče je ve skutečnosti velmi mladá hvězdokupa a je známá pod názvem Velká mlhovina (M42). Hvězdokupa je od Země vzdálená přibližně 1300 světelných let. Je tvořena asi pěti tisíci hvězdami, které se nacházejí v oblasti o průměru několika světelných let. Vznikla na astronomické poměry nedávno, před jedním až dvěma miliony let.
ČTĚTE TAKÉ: |
Rychlosti hvězd v centru hvězdokupy jsou tak vysoké, že by měly vést k rozpadu celé hvězdokupy, to znamená že ve hvězdokupě chybí potřebná hmotnost, která by ji držela pohromadě gravitační silou. Je v ní výrazný nepoměr mezi počtem lehkých a těžkých hvězd, kterých je ve hvězdokupě oproti očekáváním výrazně méně. "Tyto vlastnosti jsou pro astronomy záhadou navzdory veškerým současným poznatkům o vzniku hvězd a o rozdělení jejich hmotnosti," uvedl profesor Pavel Kroupa z Bonnu.
Za použití nejmodernějšího výpočetního vybavení řešili Ladislav Šubr, Pavel Kroupa a Holger Baumgardt náročný problém modelování vývoje hvězdokupy po jejím zrodu z mateřského molekulárního oblaku. Sestavili model velmi husté hvězdokupy, tvořené na počátku plynem a hvězdami s obvyklým poměrem lehkých a těžkých hvězd. Ukázalo se, že během vytlačování zbytkového plynu ven z hvězdokupy, docházelo k její expanzi. Zároveň docházelo k vystřelováni těžkých hvězd velkými rychlostmi v důsledku těsných přiblížení tří těles. V některých případech dokonce došlo k přímým srážkám a následným splynutím těžkých hvězd. Výsledkem byl vznik jedné dominantní, velmi hmotné hvězdy.
Ta se v určitý okamžik stala nestabilní a zhroutila se do černé díry o hmotnosti přibližně 200 Sluncí.
Černou díru by bylo možné podle vědců pozorovat prostřednictvím záření okolního plynu, který by na ni padal. "Naše výpočty naznačují, že by kolem ní mohla s velkou pravděpodobností obíhat hvězda, jejíž vnější obálka by byla v periodických intervalech strhávána na černou díru a ta by pak zářila v rentgenovém oboru," uvedl Baumgardt.
Velká mlhovina proto zůstává předmětem intenzivního výzkumu. Pokud by v ní byla objevena předpovězená černá díra, znamenalo by to významný krok pro pochopení vzniku velmi hmotných hvězd a zrodu hustých hvězdokup z jejich plynných obálek. "Přítomnost takto hmotné černé díry prakticky za humny by umožnila intenzívnější studium těchto záhadných objektů," uzavřel Kroupa.