Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci prý rozluštili záhadu kamenů ve Stonehenge

Věda

  7:00
LONDÝN - Britští vědci jsou přesvědčeni, že se jim konečně podařilo s jistotou určit, odkud pochází drtivá většina kamenů použitých při stavbě starověkého megalitického komplexu ve Stonehenge v jižní Anglii.

Stonehenge foto: Reuters

Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity lokalizovali původ stavebního materiálu ve Stonehenge jen pár desítek metrů od Craig Rhos-y-felin u Pont Season. Ředitel muzea Richard Bevin zdůraznil, že díky tomuto překvapivému zjištění nyní vědci mohou začít řešit záhadu způsobu, jakým byly kameny přepravovány do hrabství Wiltshire.

Sopečná hornina

Po dlouhou dobu se vědecká obec domnívala, že stavitelé komplexu z doby bronzové získávali kameny z pahorkatiny Preseli. Vědci sbírali vzorky ze skalisek v Pembrokeshiru s cílem odhalit původ kamenů v komplexu nedaleko jihoanglického Amesbury. Analyzovali jejich minerální složení a texturu skal. Touto petrografickou metodou zjistili, že 99 procent vzorků jsou stejné jako v Pembrokeshiru.

Jde o horninu sopečného původu zvanou riolit, která se liší od jiných hornin v jižním Walesu a nachází se výhradně na ploše pouhých několika stovek metrů čtverečních.

ČTĚTE TAKÉ:


Jakmile archeologové znají původ kamenů, mohou nyní přikročit k ověření, jak byly kameny z Pembroke do Stonehenge v období mezi lety 3000 a 1600 před naším letopočtem dopraveny. Předpokládalo se, že ty nejtěžší kusy byly přepravovány na vorech po řece Avon a Bristolském kanálu.

Neuspěšné pokusy

Tuto hypotézu ale komplikuje skutečnost, že Pont Season leží severně od Preseli, tedy relativně daleko od obou vodních toků. Stavitelům doby bronzové teoreticky mohla pomoci sama příroda - díky trase ledovce z doby ledové mohla přiblížit kameny směrem ke Stonehenge. Nicméně ve zmíněné waleské oblasti jiné kameny stejného původu nejsou, takže i tato možnost není příliš pravděpodobné.

V dubnu roku 2000 byl navíc proveden pokus s přepravou giogantockého kusu z Walesu do Salisbury jak po zemi, tak po moři. Trasa byla dlouhá 386 kilometrů a během přepravy byla použita pouze lidská síla a technologie z doby před 5000 lety. Balvan dodnes odpočívá na mořském dně u přístavu Milford Haven.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat