130 let
Pejskař.

Pejskař. | foto: Reprofoto

Vědci rozluštili genetický kód psa

Věda
  •   8:05
PRAHA - Genetika překonala další metu. Mezinárodní tým vědců dnes v prestižním časopise Nature oznámí, že přečetl 99 procent genetické informace psa.
Zvířetem, jehož DNA zkoumaly stovky vědců, se stala fenka boxera jménem Tasha. Jde teprve o pátého savce, jehož genetický materiál vědci kompletně dešifrovali.

Podobný úspěch se dosud podařil u člověka, šimpanze, myši a krysy.

Pes je „naprogramován“ s pomocí menšího počtu písmen než člověk. Podrobná analýza jeho dědičné informace v budoucnu umožní lépe porozumět psím nemocem.

Pokrok lze očekávat i při zkoumání lidských chorob. Psi totiž žijí už tisíce let ve stejném prostředí a často trpí i stejnými chorobami jako člověk. Jsou u nich poměrně běžné například rakovina, onemocnění srdce, poruchy krevního oběhu, šedý zákal, epilepsie, ale třeba i obezita.

Nových poznatků se dočkají také chovatelé. Pes je totiž jak známo prvním zvířetem, které si člověk ochočil. Díky systematickému šlechtění ras, jichž jsou dnes uznány asi čtyři stovky, představuje tento druh unikátní model, na němž lze studovat vliv jednotlivých genů. Šlechtění představuje vlastně dlouhodobý genetický experiment. Znalost kompletní sekvence genů pomůže podrobněji vysvětlit vývoj psa i rozdíly mezi jednotlivými rasami.

Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.
Autor:
Témata: pes domácí, nemoc