„Je to potřetí, co celosvětově zaznamenáváme zbělení korálů,“ řekl agentuře Reuters představitel amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Mark Eakin. „V letošním roce byla ztráta barvy pozorována na útesech v severní a rovníkové části Tichého oceánu, v Indickém oceánu a na západě Atlantského oceánu,“ dodal.
Uvnitř fosilie přapředka koní objevili vědci nenarozené hříbě![]() |
Podle vědců je nezvykle teplá voda v oceánech v důsledku jevu El Niňo a v důsledku globálního oteplování. Eakin uvedl, že jednotlivé země by mohly pomoci zmírnit tlak na korály, jehož příčinou je například nadměrný rybolov nebo znečišťování oceánů.
Bělení korálů
Jev známý jako bělení korálů nastává, když kvůli zvýšení teploty nebo znečištění vody odumírají organismy zvané obrněnky, které žijí s korály v symbióze. Od obrněnek získávají koráli až 90 procent organických látek. Bez tohoto symbionta je korál výrazně oslaben, neroste a hrozí nebezpečí jeho úhynu.
„Na pevnině by ekvivalentem tohoto jevu bylo zbělení tropických deštných pralesů a jejich následné odumírání,“ prohlásil další z expertů Richard Vevers. O problému klimatických změn budou od 30. listopadu do 11. prosince jednat v Paříži zástupci vlád téměř 200 zemí.