Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci se přiblížili k 'neviditelnosti'

Magnetické pole (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magnetické pole (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LONDÝN Mezinárodní vědecký tým vytvořil reálnou koncepci, jak odstínit magnetická pole předmětů, aby nebyla detekčními přístroji zjistitelná. Tento "plášť neviditelnosti" pro magnetické pole mají tvořit takzvané metamateriály, schopné vést elektromagnetické vlny způsobem, jakým to přírodní materiály nedovedou.

A protože světlo a magnetismus jsou jen dvě stránky stejné fyzikální síly, znamenal by jejich objev významný pokrok k dosažení neviditelnosti, napsala dnes na svých stránkách britská BBC s odvoláním na odborný magazín New Journal of Physics.

Plášť neviditelnosti

Myšlenka magnetické neviditelnosti spočívá v tom, že magneticky zjistitelný předmět bude pokryt vrstvou supravodivého materiálu, přes který bude položena vrstva metamateriálu; to dohromady by zcela eliminovalo magnetické pole, ať už přicházející zvenčí k předmětu nebo i samotným předmětem vydávané. Reakce na magnetické pole by se pak regulovala tloušťkou vrstvy "pláště neviditelnosti".

Tým Alvara Sancheze již pracuje na výrobě funkčního modelu "antimagnetu", který by v praxi například osobám s kardiostimulátorem umožnil absolvovat vyšetření na skeneru magnetické rezonance. Ještě větší možnosti se však nabízejí v obranné a bezpečnostní oblasti.

Magnetické miny

Například ponorkám by technologie umožnila proplouvat kolem magnetických min, které by její přítomnost vůbec nerozeznaly. Stejná technologie by ovšem také dokázala eliminovat funkčnost bezpečnostních rámů na letištích založených na magnetickém odhalování kovů.

"Příliš velká část naší bezpečnosti spočívá na detektorech kovů, pracujících na bázi magnetických signálů. Myslím, že oficiální místa by se nad tím měla začít zamýšlet," uvedl Sanchez.

ČTĚTE TAKÉ:

Vytvořit "kouzelný plášť ve stylu Harryho Pottera", který by odklonil světlo kolem svého nositele a spojil ho zase za ním, se vědci pokoušejí už dlouho. Dosavadní experimenty ale ukázaly, že to do určité míry funguje jen u drobných předmětů a jen u omezené škály frekvencí. Zapojení metamateriálů z výzkumu magnetického pole ale může představovat určitý průlom, protože světlo a magnetismus jsou jen dvě stránky stejné fyzikální síly, cituje BBC autora zprávy z magazínu NJP Alvara Sancheze.

"Nápad je osvěžujícím rozšířením teoretických myšlenek z dosavadního výzkumu," komentoval návrh Ortwin Hess, specialista na metamateriály Královské univerzity v Londýně. "Ukazuje to způsob, jak celé schéma přiblížit praxi tím, že se zjednoduší," dodal. Na rozdíl od dosavadních teorií by tato metoda dokázala doplněním pouhé supravodivé vrstvy eliminovat magnetické pole ukryté v tomto "plášti neviditelnosti".

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!