130 let
Nový čip využívající kvantovou mechaniku

Nový čip využívající kvantovou mechaniku | foto: Reprofoto

Vědci sestrojili čip budoucnosti podle Einsteinových poznatků

Věda
  •   10:03
BIRMINGHAM - Naprostou revolucí v konstrukci počítačů by mělo být uvedení kvantových počítačů do praxe. Podle vědců, kteří na projektu pracují, by k tomu mělo dojít nejpozději za deset let.

Vědeckému týmu pod vedením Jeremyho O'Briena, ředitele britského Centra pro kvantovou fotoniku, se totiž podařilo vyvinout kvantový čip pracující na bázi světelných částic - fotonů. Jak píše list Financial Times, dosud se mělo za to, že podobnou technologii bude svět využívat až někdy za 25 let.

Podle Einsteina

Tým vědců při sestavování čipu pracoval s kvantovou mechanikou, kterou přivedl na světlo světa Albert Einstein.

Teorie doplňuje klasickou mechaniku na atomové a subatomové úrovni. Stav mikročástice v kvantové mechanice není popsán její polohou a hybností, jak je tomu v klasické mechanice, ale vlnovou funkcí.

Částice tak může být v jednom okamžiku hned na několika místech najednou. Mikročástice se také mohou navzájem ovlivňovat na dálku.

Princip kvantového počítače je založen na poznatcích Alberta Einsteina. Využití by měl najít hlavně u zpracování obrovského množství dat. Například vyhledání informací z miliard webových stránek by mělo být s jeho pomocí dílem okamžiku.

Pro srovnání: Google potřebuje mít pro svůj vyhledávač tisíce propojených počítačů, které zabírají prostor továrních hal. U kvantových počítačů by stačil na stejnou práci možná i jediný počítač.

Ve světě počítačů, kde množství ukládaných dat roste obřím tempem, a uživatel je zahlcen nepřeberným množstvím informací, umožní nová technologie rychleji najít přesně to, oč uživatel stojí.

Využití se předpokládá třeba i ve výzkumu složitých molekul látek jako třeba některých léků, DNA a jiných materiálů. Takovéto simulace dnešní běžné počítače nedokáží uskutečnit, a je proto třeba specializovaných zařízení.

Zájem o tuto technologii však mají i světové bezpečnostní agentury. Na kvantových počítačích budou dnes bezpečná šifrování prolomitelná v relativně krátkém čase. Bezpečnost pak zřejmě zajistí jenom kvantové šifrování. To umožní vytvořit dokonale náhodný klíč, který zaručí 100procentní bezpečnost před prolomení ochrany.

Další podrobnosti o nové čipové technologii se dočtete v pondělním vydání deníku

Autor: Vojtěch Wolf
  • Vybrali jsme pro Vás