130 let
Vosík francouzský

Vosík francouzský | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Vědci sestrojili kameru podle hmyzího oka

Věda
  •   7:00
NEW YORK - Vidět svět očima hmyzu umožňuje nová kamera, kterou sestrojil mezinárodní vědecký tým. Díky velkému počtu čoček a speciální technologii poskytuje prototyp kamery velmi širokoúhlé záběry, jeho nedostatkem je ale zatím velmi nízké rozlišení obrazu. Vědci o svém projektu informovali v časopise Nature.

Kamera se skládá ze 180 čoček, které jsou rozmístěny na konstrukci ve tvaru polokoule. Přístroj tak dává obrázek v úhlu až 180 stupňů. Obraz z čoček se zachycuje na světelných čidlech a skládá se pomocí speciálního softwaru.

Ostření na různé vzdálenosti

Kromě extrémně širokého úhlu poskytuje také výjimečnou hloubku ostrosti, když dokáže najednou zaostřit na několik objektů v různé vzdálenosti.

Podle představ vědců by své zásadní využití mohla kamera nalézt v medicíně či v bezpečnosti. Lékařům by podle autorů mohla pomoci při endoskopickém zkoumání vnitřních tělesných orgánů.

Složené oko komára.

"Náš systém by se také dal využít v bezpečnostních kamerách. Jedno zařízení tohoto druhu může zachytit 180 stupňů a když budete mít dvě, budete reálně pokrývat celé zorné pole," řekl stanici BBC člen výzkumného týmu Siao Ťien-liang z univerzity v Coloradu.

Pohled mravence

Pohled kamery je v současnosti podle vědců srovnatelný s tím, jak vidí někteří brouci či mravenci. Autorský tým však chce rozsah kamery výrazně vylepšit, neboť je v porovnání s přírodou dosud velmi nedokonalá. A to nejen kvůli nízké kvalitě obrazu, kterou poskytuje.

Vědci chtějí výrazně zvětšit počet čoček. Nejsložitější zrakové orgány některých druhů hmyzu - například vážek - se podle vědců skládají až z 28.000 malých oček. "Tímto směrem bychom se chtěli vydat," poznamena Siao Ťien-liang.

Vědci se netají ani futurologickou vizí: kamery by se podle nich mohly stát součástí hmyzích robotů, kteří by jednoho dne mohli běžně poletovat ve vzduchu.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK