Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci v Guatemale používají značkový parfém k nalákání jaguárů

Věda

  10:59
CIUDAD DE GUATEMALA - Biologové, kteří v guatemalské džungli stopují jaguáry, krásně voní, ale není to proto, že by museli být metrosexuály za všech okolností. Značkový parfém Obsession for Men používají ve jménu vědy; zjistili totiž, že právě tato vůně přitahuje plaché šelmy, napsala agentura Reuters.

Rony García a José Moreira z programu na záchranu jaguárů Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) vysvětlují, že coby primární zdroj pro pozorování a sledování jaguárů v guatemalské rezervaci jim slouží skryté fotoaparáty. A právě před jejich objektivy pomáhá pánský parfém Obsession jaguáry nalákat.

"Metoda, kterou tady v Guatemale používáme, je založena na fotografování jaguárů s pomocí 'fotopastí'," řekl agentuře Reuters Moreira. "Použití parfému Obsession se ukázalo jako velmi účinné k nalákání jaguárů před objektiv ... a my tak máme možnost s větší přesností určit pohlaví a počet jaguárů žijících na každém sledovaném místě."

Zjištění, že Obsession for Men funguje jako magnet pro jaguáry, bylo výsledkem experimentu, který provedla WCS v zoologické zahradě v newyorském Bronxu. Po několika letech testování více než dvou desítek různých vůní ověřila, že nejpřitažlivější pro jaguáry je právě vůně Obsession For Men a v těsném závěsu následuje dámský parfém Niny Ricci L'Air du Temps.

Autor: