Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci experimentují s embryi, chtějí zabránit dědičným nemocem

Věda

  20:20
PAŘÍŽ - Američtí výzkumníci dokázali připravit embrya, která mají geny tří "rodičů", jednoho otce a dvou "matek". Pomocí této metody by se mohlo předcházet tomu, aby se přenášely vážné dědičné nemoci.
Embryo (ilustrační foto)

Embryo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informoval o tom podle agentury AFP mezinárodní vědecký týdeník Nature.

Vědecký tým vedený Shoukhratem Mitalipovem z Oregonu provedl manipulace s vajíčky žen, které si tyto zárodečné buňky nechaly dobrovolně vyjmout.

Cílem bylo před umělým oplodněních vajíček vyměnit DNA v buňkách pomocí DNA jiné "dárcovské" ženy.

Nemoci od matky

Tato rozporuplná manipulace má podle vědců zamezit vzniku vážných genetických onemocnění lidských buněk zděděných od matky. Tyto nemoci například narušují svalstvo, vedou k vrozeným srdečním či mozkovým vadám, nebo způsobují problémy se zrakem a cukrovku. Podobné zdravotní těžkosti v důsledku genetického přenosu poškozených buněk, proti kterému nyní není žádná léčba, se ve světě týkají asi jednoho z 5000 až 10.000 narozených lidí.

Podle vedoucího lékaře Institutu reprodukční medicíny a genetiky Petra Uhra může být manipulace se zárodečnými lidskými buňkami cestou, jak určité, velmi malé skupině pacientek, pomoci. Podobné manipulace se v Evropě už dělaly, když bylo vyňato jádro z vajíčka a bylo do něj vloženo jádro mužské buňky. Vznikla zárodečná buňka, která se dělila.

Etické otázky

Současná reprodukční medicína má podle Uhra takové možnosti, že může uvést do praxe cokoli. Jde podle něj spíše o etické otázky, jakým způsobem se povolí manipulovat se zárodečnými buňkami a vytvářet "designové děti".

"Odstraňování chorob je etické, ale pak je otázka, kde začíná choroba, kde vloha k něčemu a kde už krása a další požadavky," shrnul.

Vědci věří v budoucí prospěšnost tohoto výzkumu, ale zatím brzdí svůj optimismus. Uznávají, že zatím nepřichází v úvahu, aby se podobně modifikovaná lidská embrya v raném stadiu vývoje nechala donosit nějakou ženou. Dosud jen 43 procent upravených vajíček totiž dospělo do pokročilejšího stadia vývoje.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat