Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci experimentují s embryi, chtějí zabránit dědičným nemocem

Věda

  20:20
PAŘÍŽ - Američtí výzkumníci dokázali připravit embrya, která mají geny tří "rodičů", jednoho otce a dvou "matek". Pomocí této metody by se mohlo předcházet tomu, aby se přenášely vážné dědičné nemoci.
Embryo (ilustrační foto)

Embryo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informoval o tom podle agentury AFP mezinárodní vědecký týdeník Nature.

Vědecký tým vedený Shoukhratem Mitalipovem z Oregonu provedl manipulace s vajíčky žen, které si tyto zárodečné buňky nechaly dobrovolně vyjmout.

Cílem bylo před umělým oplodněních vajíček vyměnit DNA v buňkách pomocí DNA jiné "dárcovské" ženy.

Nemoci od matky

Tato rozporuplná manipulace má podle vědců zamezit vzniku vážných genetických onemocnění lidských buněk zděděných od matky. Tyto nemoci například narušují svalstvo, vedou k vrozeným srdečním či mozkovým vadám, nebo způsobují problémy se zrakem a cukrovku. Podobné zdravotní těžkosti v důsledku genetického přenosu poškozených buněk, proti kterému nyní není žádná léčba, se ve světě týkají asi jednoho z 5000 až 10.000 narozených lidí.

Podle vedoucího lékaře Institutu reprodukční medicíny a genetiky Petra Uhra může být manipulace se zárodečnými lidskými buňkami cestou, jak určité, velmi malé skupině pacientek, pomoci. Podobné manipulace se v Evropě už dělaly, když bylo vyňato jádro z vajíčka a bylo do něj vloženo jádro mužské buňky. Vznikla zárodečná buňka, která se dělila.

Etické otázky

Současná reprodukční medicína má podle Uhra takové možnosti, že může uvést do praxe cokoli. Jde podle něj spíše o etické otázky, jakým způsobem se povolí manipulovat se zárodečnými buňkami a vytvářet "designové děti".

"Odstraňování chorob je etické, ale pak je otázka, kde začíná choroba, kde vloha k něčemu a kde už krása a další požadavky," shrnul.

Vědci věří v budoucí prospěšnost tohoto výzkumu, ale zatím brzdí svůj optimismus. Uznávají, že zatím nepřichází v úvahu, aby se podobně modifikovaná lidská embrya v raném stadiu vývoje nechala donosit nějakou ženou. Dosud jen 43 procent upravených vajíček totiž dospělo do pokročilejšího stadia vývoje.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat