Zatímco pověření vědci odhalí nebezpečí, které představují velké asteroidy a jiná vesmírná tělesa, malými tělesy, která mohou být také výraznou hrozbou, se téměř nezabývají, uvádí NAS.
"Ty malé (asteroidy), které by mohly způsobit na Zemi ohromné množství škod, nehledáme," uvedl astronom Mike A'Hearne z Marylandské univerzity, jenž je jedním z autorů zprávy NAS. "Proč se pro to něco nedělá? Nevím," dodal.
Jsou čtyři miliony dost?
Podle A'Hearnea není jasné, zda se bude administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy tímto problémem pečlivěji zabývat. Obama přislíbil podporu vědě a výzkumu, ale jeho vláda má plné ruce práce s ekonomickou krizí.
Spojené státy investují zhruba čtyři milionů dolary (asi 74 milionů korun) ročně do pátrání po vesmírných tělesech, jejichž oběžné dráhy se nacházejí v blízkosti Země. V roce 2005 Kongres nařídil rozšířenou studii, která měla za úkol identifikovat 90 procent vesmírných těles v blízkosti Země, jejichž průměr je větší než 140 metrů. I takový objekt totiž může způsobit velké škody. Kongres ale na tuto studii neposkytl finanční prostředky a Obama ani předchozí prezident George Bush si její výsledky nevyžádali.
Tunguzské varování
NAS varuje, že příští vesmírné těleso, které dopadne na Zemi, by mohlo napříč měřit zhruba 50 metrů. Takový náraz se prý stane asi jednou za 1000 let. Naposledy dopadl podobný objekt na Sibiř v roce 1908. Nezasáhl obydlenou oblast, ale poničil poměrně rozsáhlé území lesního porostu.
Vesmírné těleso o velikosti větší než jeden kilometr zasáhne Zemi zhruba jednou za milion let. Něco tak velkého může ale v obydlené oblasti způsobit nepředstavitelné škody a v oceánech vyvolat tsunami.
Vědci vědí o zhruba 6200 asteroidech, které se pohybují v blízkosti Země. Největší z nich měří napříč 32 kilometrů. Zhruba 500 až 1000 asteroidů měří jeden kilometr či více. Menší tělesa o velikosti pěti až deseti metrů proniknou zemskou atmosférou asi jednou ročně a většinou vybuchnou před tím, než zasáhnou Zemi.
Evakuace jako dostupné řešení
Podle A'Hearnea by Spojené státy měly vytvořit plán evakuace pro případ hrozícího nárazu vesmírného objektu. "Pro objekt o velikosti 50 až 75 metrů je civilní obrana tím správným řešením. Prostě evakuujete místo, kde má uhodit," podotkl. Zároveň si prý ale uvědomuje, jak těžké je evakuovat některá místa například před hurikánem.
Síla nárazu vesmírného tělesa o velikosti 75 metrů se může rovnat síle jaderného výbuchu, podotýká zpravodaj agentury Reuters. Větší objekty se dají sice před nárazem zničit, zavedení a zprovoznění podobných mechanismů však trvá roky.
"Pro rozpočet ministerstva obrany by získání kapacity na ničení blízkých vesmírných těles nebylo velkou ránou," míní A'Hearne. "Na druhou stranu by se to ale nemuselo líbit některým dalším zemím."