Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci vyvinuli novou vakcínu proti klíšťatům

Věda

  8:33
PRAHA - Bojíte se klíšťat? Je možné, že už za několik let budou mít klíšťata důvod bát se vás. Slovenští vědci ve spolupráci s britským týmem totiž vyzkoušeli vakcínu, která nejen zvyšuje odolnost organismu například proti encefalitidě, ale navíc dokáže i zahubit útočníka.

animace ukazuje přisání klíštěte na kůži.

Nová očkovací látka bojuje s nákazou hned na třech frontách. Jednak umí snižovat účinnost „lepidla“, s jehož pomocí se klíště dokáže pevně zachytit na těle své oběti. Pokud se útočící hmyz i tak dokáže zakousnout a napít se krve hostitele, čeká ho rychlá smrt. Protilátky, které se po naočkování vytvoří, totiž ochromí fungování jeho střeva.

Pokud se nákaza, ať už encefalitida, nebo lymeská borrelióza, přesto dostane do krevního oběhu, není nic ztraceno. Třetí obrannou linií je imunitní systém. Jeho zásah může být podstatně účinnější než u neočkovaného jedince díky tomu, že po odpadnutí klíštěte skončí i přísun látek, které postup virů či bakterií podporovaly.

Slovenští odborníci Milan Labuda, Martina Ličková a Mária Kazimírová z Ústavu zoologie a Ústavu virologie Slovenské akademie věd spolu s britskými kolegy prozatím prokázali účinnost vakcíny na myších. Látka účinkuje na mnoho druhů klíšťat, včetně u nás nejběžnějšího klíštěte obecného.

K zavedení přípravku do běžné praxe bude nutné ještě provést mnoho klinických zkoušek. Pokud ale vše zdárně dopadne, otvírá se cesta k nové generaci léků, Odborníci doufají, že podobně bude možné bojovat například s komáry, kteří přenášejí malárii. Té ročně na světě podlehne jeden až dva miliony lidí.

Více se dozvíte v dnešních tištěných Lidových novinách !!!
Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat