Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vědci vyzvali veřejnost ke zkoumání petrklíčů

Věda

  5:58
Při procházkách lidé mohou pomoci vědě zkoumáním prvosenek jarních neboli petrklíčů. Botanici i ochránci přírody žádají, aby lidé zaznamenali vzhled květů nalezených petrklíčů. Přispějí tím k lepšímu poznání prvosenek i podobných druhů rostlin, data poslouží také k hodnocení dopadů změn v krajině na biodiverzitu. O mezinárodní aktivitě za Botanický ústav Akademie věd ČR (AV) informovala Miroslava Dvořáková.

Petrklíč (prvosenka jarní) foto: Wikipedia

„Sběr dat v přírodě je poměrně jednoduchý – při nalezení žlutého kvítku petrklíče neboli prvosenky jarní se opatrně bez utrhnutí prozkoumá její květ a výsledek pozorování společně s několika fotkami zašle vědcům prostřednictvím webové stránky,“ uvedla ekoložka Hana Pánková, která koordinuje tuzemskou část projektu. „Když pak doba květu skončí, vědci zaslaná data zanalyzují, shrnou a následně poskytnou všem účastníkům zpětnou vazbu,“ doplnila.

Vedle místa nálezu a počtu prvosenek je pro výzkumníky klíčový typ květu jednotlivých rostlin. Ten se dělí na typ S, který je s krátkou čnělkou, nebo L, jenž má čnělku dlouhou. Podle odborníků formy květu slouží k tomu, aby prvosenka zabránila opylení sebe samé - k úspěšnému rozmnožování rostliny je nutné přenést pylová zrna z jedné formy květu na druhou. Výrazný nepoměr by tak v budoucnu mohl ohrožovat životaschopnost prvosenek.

„Prvosenky jsou charakteristickým jarním druhem doubrav, dubohabřin, květnatých bučin, suťových lesů a některých trávníků,“ uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody, který se na akci podílí. „Tato stanoviště jsou ovlivněna současným způsobem hospodaření. To může vést ke zmenšení velikosti populací prvosenek, poměru zastoupení S a L typu, a tak ke zhoršení možnosti opylení,“ dodal. S pozorováním prvosenek lidem pomůže i video. Stýblo také zdůraznil, že prvosenky jarní figurují na Červeném seznamu ohrožených druhů. „V žádném případě rostliny netrhejte, pouze šetrně prozkoumejte květy,“ apeloval.

Nápad na „laické“ pozorování známé rostliny vychází z popularizační iniciativy zahájené v roce 2019 v Estonsku. Během dvou let lidé prozkoumali 200.000 prvosenek. Estonská data odhalila systematickou převahu rostlin s květy s krátkou čnělkou. Také se ukázalo, že odchylky od vyrovnaného poměru byly větší v krajině s vyšší hustotou zalidnění.

V současnosti se pozorování petrklíčů, vedle Estonska a Česka, koná například v Německu, Británii, Švýcarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bulharsku, Švédsku, Itálii, Lotyšsku, Litvě, Irsku, Portugalsku a řadě dalších zemí.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.