Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z AV testují nové materiály na ochranu před koronavirem

Covid 19

  6:25
Bezpečnost nových filtračních materiálů pro výrobu respirátorů a roušek na ochranu před koronavirem začali před několika dny testovat vědci z Ústavu chemických procesů Akademie věd. Využívají metodu původně vyvinutou k ověřování filtrů pro kvalitu ovzduší.

Koronavirus (ilustrační) foto: Shutterstock

Metodu, z níž nyní při analýze materiálů vycházejí, vědci z AV publikovali před několika lety. Umožňuje zjistit, jak jsou různé materiály schopny zachytit aerosolové částice o velikostech 20 až 400 nanometrů.

„Velikost viru, který způsobuje nemoc COVID-19, je zhruba 80 až 150 nanometrů, podle toho, jak moc je virus obalen dalšími látkami po vypaření vody z kapénky. Když připravíme částice o stejné velikosti, jako má virus, můžeme určit, zda ho materiál dokáže zachytit,“ popsal vedoucí oddělení chemie a fyziky aerosolů Vladimír Ždímal.

Podle chemika Jakuba Ondráčka vědci nyní testují vyvíjené filtrační materiály pro nové typy respirátorů, na kterých spolupracuje Český institut informatiky, kybernetiky a robotiky ČVUT (CIIRC) s experty na nanotechnologie z Technické univerzity v Liberci.

Nový respirátor

Projektová specialistka CIIRC Eva Doležalová řekla, že respirátor vyrobený s pomocí 3D tisku by měl být kompletně připraven do několika dnů. Zároveň se vyvíjí forma pro vstřikování materiálu, která má vést k větší produkci těchto ochranných pomůcek. Vedle průmyslově vyráběných materiálů vědci z AV v současnosti testují také účinnost materiálů pro improvizované roušky - například kapesníků, triček či šál.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat