Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z Brna slaví úspěch s lékem na poškozenou kloubní chrupavku

Věda

  7:00
BRNO - Tkáňové centrum v Brně slaví úspěchy se svým lékem na poškozenou kloubní chrupavku vyrobeným z buněk pacienta. Přípravek pomohl více než 200 lidem, především sportovcům po úrazech.

Nyní získal ocenění v soutěži Inovace roku 2012, informovala PR manažerka Andrea Gutová. Lék mohou dostat pacienti zatím pouze ve dvou nemocnicích v Brně a v Praze, příští rok se očekává jeho rozšíření.

ČTĚTE TAKÉ:

Lék s názvem NTC chondrograft lékaři používají zejména pro poškozenou chrupavku v koleni a kotníku. Léčí se s ním klouby poškozené především při úrazech.

Národní Tkáňové Centrum v Brně

...je společným podnikem soukromé firmy a ministerstva zdravotnictví. Zaměřuje se na vývoj a výrobu léčivých přípravků a zpracování lidských tkání a buněk.

"Nejčastějšími pacienty jsou profesionální i rekreační sportovci," uvedla Gutová. Podle ní nebyly za celou dobu používání přípravku zjištěné žádné nežádoucí účinky, pooperační komplikace nebo selhání implantátu.

Přípravky vyrobené z vlastních buněk pacienta se chystá vyzkoušet i Masarykův onkologický ústav v Brně. Lékaři tu chtějí pacienty zapojit do dvou klinických výzkumů při léčbě rakoviny prostaty. Lék vyrobí z vlastních buněk pacienta, použijí i buňky z nádoru.

Autoři: ,