Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci zjistili, proč kukačka úspěšně parazituje v hnízdech

Kukačka obecná - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kukačka obecná - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Brněnští vědci zjistili, proč kukačka obecná tak úspěšně parazituje v hnízdech jiných ptačích druhů. Nejenže klade svá vejce do cizích hnízd a přenechává jim veškerou péči o své potomky, je navíc schopna si hostitelská hnízda aktivně vybírat.

Zjistili to vědci z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Každá samice kukačky snáší vejce jednoho typu, jenž se více či méně podobá vejcím hostitelského druhu, na který se daná samice specializuje. Vejce jsou podobně zbarvená jako vejce hostitele (mimikry). Tím se zvyšuje šance, že je hostitel nerozpozná a neodstraní. Dosud se však nevědělo, zda si kukaččí samice vybírají i konkrétní hnízda v rámci hostitelské populace.

Kukačka tak může svým chováním dokonce vyvíjet na hostitele selekční tlak, aniž musí zlepšovat mimikry svých vajec. "Dosavadní výzkumy se zaměřovaly na druh, ale my jsme se podívali na jedince. Přišli jsme na to, že kukačka je schopna si vybrat hnízdo hostitele tak, aby mimikry čili přizpůsobení bylo co nejlepší, aby hostitele ošálila," řekl ředitel Ústavu biologie obratlovců v Brně Marcel Honza.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledky výzkumu publikoval jeho tým v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B. Vědci nejprve změřili křivky odrazivosti desítek vajec kukaček a snůšek rákosníků velkých, kteří jsou na jižní Moravě jejími běžnými hostiteli. Výsledek statistických analýz je překvapil. "Přišli jsme modelem ptačího vidění na to, že kukačky jsou schopny si vybírat v rámci konkrétní populace a konkrétního hostitele ta hnízda, aby byly mimikry co nejlepší," poznamenal Honza.

Barva se nemění

Existují tak kukačky, které snášejí například modrá, hnědá nebo béžová vejce, a snaží se je dávat hostitelům, kteří odpovídají zbarvení. Například kukačky ve Skandinávii většinou snášejí modrá vejce, protože jejich běžným hostitelem je rehek s modrými vejci. Naopak ve střední Evropě je hostitelem rákosník.

Vědecké poznatky tak boří jeden z mýtů, že kukačky v průběhu života mění zabarvení vajec a vybarvují si je podle druhu hostitele. Barva je totiž neměnná. "Unikátnost objevu spočívá v tom, že si kukačky v určité lokalitě vybírají hnízda taková v rámci jednoho druhu, aby mimikry byly co největší," dodal Honza.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!