Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpadků v moři přibývá i v odlehlé Arktidě, zjistili vědci

Věda

  15:00
BRÉMY - Odpadků ve světových mořích přibývá, a to dokonce i na tak odlehlém místě, jakým je třeba Arktida. K takovému závěru došli němečtí vědci, kteří sledovali okolí své podmořské observatoře mezi Grónskem a Špicberky v hloubce 2500 metrů.

Z arktického dna uniká metan foto: Shutterstock

Za posledních deset let se množství odpadu zvýšilo dvakrát, uvedli ve svém článku, jejž otiskl odborný časopis Marine Pollution Bulletin.

PODÍVEJTE SE:

Odborníci z brémského Institutu polárního a mořského výzkumu Alfreda Wegenera léta sbírali fotografie pořízené z podmořské observatoře a hledali na snímcích odpadky. V roce 2002 je dokázali odhalit na jednom procentu pořízených fotografií, loni už na dvou procentech. Takové množství odpadu se přitom nachází třeba i na místech mnohem blíže civilizaci - kupříkladu v mořském příkopu u portugalského Lisabonu.

"Arktické oceány a především jejich hlubokomořské oblasti dlouho platily za odlehlé a prakticky nedotčené oblasti planety," uvedli experti. Nyní se to ale už říci nedá - také tam se totiž na mořském dně hromadí třeba plastový odpad.

Nebezpečné hromadění odpadků

Jak se odpad do arktických oblastí dostal, není úplně jasné, vědci ale vidí souvislost mezi znečištěním a ubýváním ledové pokrývky. Arktické ledovce podle nich obvykle fungují jako jakási bariéra, ale jejich tání znamená konec této ochrany. Do oblasti se pak navíc dostane větší množství lodí, což situaci dál zhoršuje.

Hromadění odpadků může být podle studie nebezpečné pro mořské živočichy. Některé předměty jim mohou způsobit zranění, z jiných se do vody můžou dostat jedovaté chemikálie.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat