Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Výzkumy na Antarktidě vědcům překazilo zamrzlé moře

Stanice J. G. Mendela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice J. G. Mendela | foto: polar.sci.muni.cz

BRNO Práci vědců na polární základně J.G. Mendela v Antarktidě letos nečekaně zkomplikovalo zamrzlé moře. Situace byla tak špatná, že pobyt v ní zkrátili o dva týdny. Led bránil biologům v odchytu ryb a výzkumu života pod hladinou.

"Znemožňoval také přesun z Rossova ostrova, na němž se základna nachází, na nedaleký Antarktický poloostrov," řekl člen expedice Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která stanici provozuje.

Expedice do Antarktidy

Letošní, již sedmé, expedice do Antarktidy se účastnilo 20 lidí. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně zkoumají klimatické podmínky, modelaci škodlivého UV záření, zabývají se výzkumem vegetace nebo parazitologií a vulkanologií.

Zajímavostí je, že Průliv prince Gustava, oddělující Rossův ostrov se základnou od Antarktického poloostrova, byl v lednu naposledy zcela pokrytý ledem před 35 lety. Pro letošní expedici byl proto velkým překvapením. Dny čekala na to, než led povolí. V lednu a únoru vrcholí na jihu antarktické léto, kdy z Česka přijíždí na stanici na zhruba dvouměsíční pobyt tým vědců. Běžně se pak mezi ostrovem a okolím přepravují v člunu.

Ačkoli bylo letošní počasí v Antarktidě podle Nývlta velmi pěkné, zamrznutí hladiny přinutilo vědce změnit některé plány. Museli práci na části projektů odložit a věnovat se jiným úkolům. Až 9. února led povolil a praskl, ale 14. února již expedice stanici opustila. Vrtulník její členy přepravil na ledoborec, který je odvezl na Punta Arenas v nejnižší části jižní Ameriky.

"Bezesporu můžeme považovat lednový zámrz v průlivu za výkyv, nicméně vyvozovat z toho cokoli ve vztahu ke změně klimatu rozhodně nejde," řekl klimatolog Pavel Prošek, pod jehož vedením vědci v roce 2006 Mendelovu stanici vybudovali. Nývlt vysvětlil, že na led v průlivu nebylo možné vstupovat. Je totiž zrádný, hrozí na něm proboření a v chladné vodě smrt.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!