Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědkyně Říhová má šanci získat cenu pro nejlepšího evropského vynálezce

Blanka Říhová, profesorka imunologie a ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blanka Říhová, profesorka imunologie a ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd | foto: ČTK

PRAHA Česká vědecká pracovnice profesorka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce. Oznámil to tiskový odbor Akademie věd s odkazem na Evropský patentový úřad (EPO).

Říhová je jednou ze tří nominovaných osob v prestižní kategorii na ocenění za celoživotní dílo. Její průkopnické práce zaměřené na léčbu rakoviny umožnily vývoj několika léků se specifickými mechanismy zaměřenými proti bujení zhoubných nádorů.

European Inventor Award

Ceremoniál spojený s udělením ceny European Inventor Award pořádá Evropský patentový úřad se sídlem v Mnichově za podpory maďarského předsednictví Evropské unii a Evropské komise. Slavnostní vyhlášení oceněných bude 19. května v Budapešti.

Vzhledem k tomu, že rakovina měla podle zástupců EPO v roce 2007 na kontě 13 procent všech zemřelých osob, má boj s touto chorobou veliký význam.

Léky, k jejichž vývoji Říhová zásadním způsobem přispěla, vedou k posílení imunitního systému, a tím ke snížení pravděpodobnosti vzniku nových nádorových ložisek.

Více než 20 patentů

Zatímco cytotoxické účinky chemoterapie nezasahují jen nádorové buňky, ale také jejich okolí, Říhová pracovala na vývoji "cílenější léčby", která "nejenže se zaměřuje na rakovinné buňky, ale dokonce se zdá, že posiluje imunitu", uvedl EPO ve vizitce Říhové na svých internetových stránkách.

Jméno Říhové je spojeno s více než 20 patenty. V minulosti obdržela mnoho vyznamenání a cen. Její nominace na nejprestižnější evropskou cenu pro vynálezce její zásluhy jen podtrhuje.

Ceremoniál spojený s udělením ceny European Inventor Award pořádá Evropský patentový úřad se sídlem v Mnichově za podpory maďarského předsednictví Evropské unii a Evropské komise. Slavnostní vyhlášení oceněných bude 19. května v Budapešti.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...